Taje Sahary očima fotografky: Od soubojů velbloudů po lov s pouštními chrty

Taje Sahary očima fotografky: Od soubojů velbloudů po lov s pouštními chrty
Festival v tuniském městě Douz je gigantickou oslavou pouštní kultury. Jeho 53. ročník přilákal ve druhé polovině prosince přes 70 tisíc návštěvníků z celého světa i z regionu. Tradice festivalů je pokračováním pravidelného beduínského svatebního veletrhu a její počátky spadají do roku 1910. Fotografka Lucie Steinzová zachytila jejich okouzlující atmosféru. Na snímku je muž, který právě dokončil závod na velbloudech. První ročník festivalu se uskutečnil v roce 1967, zakladatelem je Mohammed El Marzougui. Akce se stala renomovanou mezinárodní událostí, na které vystupují účastnící z dalších afrických a arabských zemí. Letos např. z Alžíru, Libye, Egypta, Jordánska, Súdánu či Egypta. Každý rok se národnostní složení trochu mění, délka akce je vždy čtyři dny.
Horkovzdušný balon ještě nestoupá, ale touha po výškách přivedla několik mužů na střechy jejich aut.
Tuniský chlapec vodí svého velblouda. Zvíře ho bude provázet celým životem, tak jako ho provází během Mezinárodního festivalu Sahara.
Folklórní skupina vystupuje na Mezinárodním festivalu Sahara ve městě Douz v jihozápadním Tunisku, který se odehrál ve druhé polovině prosince. Organizátorem je Festivalový výbor města Douz a jeho hlavními partnery jsou tuniské ministerstvo cestovního ruchu a řemeslné výroby a ministerstvo kultury.
Foto: Discover Tunisia, Lucie Steinzová
vot Lucie Steinzová, vot
18. 1. 2022 15:00
Festival v tuniském městě Douz je gigantickou oslavou pouštní kultury. Jeho 53. ročník přilákal ve druhé polovině prosince přes 70 tisíc návštěvníků z celého světa i z regionu. Tradice festivalů je pokračováním pravidelného beduínského svatebního veletrhu a její počátky spadají do roku 1910. Fotografka Lucie Steinzová zachytila jejich okouzlující atmosféru.

Mezinárodní festival Sahary neboli Douz Festival je bohatou a originální kulturní událostí, ukázkou tradiční pouštní kultury se zaměřením na život beduínů, Berberů a Arabů. 

"K vidění byla směs soubojů a soutěží velbloudů, jezdeckých vystoupení včetně dostihů a spanilé jízdy odvážných mladých mužů doprovázených střelbou. Návštěvníci kromě toho mohli vidět také psí závody a lov s pouštními chrty,  vystoupení regionálních lidových souborů, soutěže v poezii a čtení i výstavy spojené s tradičními svatbami," říká fotografka Lucie Steinzová.

Neuvěřitelně bohatá a pestrá přehlídka tradičních výjevů pouštního života a zvyků má za cíl přilákat místní obyvatele i turisty. Je oslavou pouštních lidí a přibližuje tajemnou minulost regionu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy