Portrétní fotograf vzal mobil do ateliéru. Snímky modelek jsou jako z časopisu

Portrétní fotograf vzal mobil do ateliéru. Snímky modelek jsou jako z časopisu
Všechny snímky v této galerii fotografoval Petr Kozlík mobilem Xiaomi 13 Pro. Stejně velký snímač používají také například telefony Sony Xperia PRO-I, Sharp Aquos R7, Xiaomi 12s Ultra, Vivo X90 Pro, Vivo X90 Pro+.
Ze zákulisí fotografování v profesionálním fotostudiu.
Mobilní telefon, se kterým Petr Kozlík modelky fotil, má velký jednopalcový snímač. Díky němu mají snímky velké množství vykreslených detailů. Palcové snímače byly až donedávna výsadou špičkových kompaktních digitálních fotoaparátů.
Tím, že se tyto snímače dostávají do mobilních telefonů, se jejich schopnosti posouvají na zase o stupeň vyšší úroveň.
Foto: Petr Kozlík
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
5. 4. 2023 14:49
Profesionální fotograf Petr Kozlík, který se specializuje především na portréty, módu a reklamu, vzal do ateliéru místo zrcadlovky špičkový mobilní telefon s velkým palcovým snímačem. Jak snímky modelky dopadly? On sám si to pochvaloval. Fotky podle něj překvapují množstvím detailů a blíží se tomu, co dokážou klasické digitální fotoaparáty.

Petr Kozlík fotografoval s telefonem Xiaomi 13 Pro, který je zástupcem kategorie technicky nejpokročilejších fotomobilů. Přístroj má velký palcový snímač - podobný, jako mají špičkové kompaktní fotoaparáty, které jsou mezi fotografy velmi oblíbené (například různé generace modelu Sony RX100 nebo Canonu G7).

"Velký snímač je poznat například v tom, že fotografie mají spoustu detailů," říká Kozlík, který ocenil i barevné podání snímků. Za tím stojí experti z německé firmy Leica, která je mezi fotografy legendou.

Přinesou palcové snímače další posun v mobilní fotografii?

Takzvané palcové snímače se osvědčily v kompaktních fotoaparátech. Za dobrých podmínek dokážou vytvářet technicky velice kvalitní fotografie. Oblíbila si je i řada profesionálních fotografů. Přístroje vybavené těmito snímači používají jako fotozápisníky, ale klidně i jako hlavní fotoaparát, pokud potřebují něco opravdu malého nebo nenápadného.

Právě dražší kompaktní fotoaparáty jako jediné dokázaly relativně dobře odolávat  nástupu mobilních telefonů. Levnější kompakty s menším snímačem v podstatě zcela vyklidily místo mobilům (až na takzvané ultrazoomy), protože oproti nim nedokázaly nabídnout nic navíc.

V mobilních telefonech se palcové snímače začínají teprve prosazovat, a to zatím v těch nejdražších modelech. Pokud se rozšíří, bude to zřejmě znamenat další skok v kvalitě mobilní fotografie a také další významný posun v přechodu od fotoaparátů k focení mobilními telefony.

Jen pro technickou přesnost je potřeba dodat, že "palcový snímač" je obecně používané, ale zavádějící označení. Má totiž úhlopříčku velkou zhruba 16 milimetrů, což má k jednomu palci (25,4 mm) dost daleko. (Vysvětlení najdete zde). 

Jak špičkový fotomobil obstojí vedle kompaktního fotoaparátu?

Předně je třeba říci, že palcový snímač, srovnatelný s tím, jaký mají třeba kompakty typu Sony RX100, má jen jeden ze tří fotoaparátů zabudovaných do mobilu Xiaomi 13 Pro, se kterým fotil v ateliéru Petr Kozlík. Tento hlavní fotoaparát má širokoúhlý záběr (pro fotografy - jde o ekvivalent 23mm objektivu). Teleobjektiv (75 mm) a ultraširokoúhlý objektiv (14 mm) mají snímače menší. Fotoaparát Sony RX 100V má palcový snímač v celém rozsahu zoomu, tedy od 24 mm do 70 mm.

Na druhou stranu, telefon dokáže fotky lépe zpracovat, takže už se nemusí dále upravovat v různých programech a díky softwarovým kouzlům se jednoduše postará také o pořízení dobrých nočních fotek nebo portrétů s rozostřeným pozadím. Obecně se dá říci, že pokud chce mít člověk povedené fotky, aniž by o fotografování něco věděl a aniž by chtěl obrázky dále upravovat, je pro něj mnohem lepším řešením mobilní telefon. A ty s palcovými snímači to ještě o dost vylepší.

Tomu, kdo chce fotografie upravovat sám, ovládá fotografickou techniku i postproces a ví, jakého výsledku chce přesně dosáhnout, může ještě palcový kompaktní fotoaparát přinést lepší výsledky. Ale ruku v ruce se zlepšováním mobilních telefonů je stále větší otázkou, jestli ten už docela malý rozdíl stojí za to, nosit s sebou kromě mobilu i malý fotoaparát.

Jak dopadne srovnání zástupce špičkových fotomobilů s velkými bezzrcadlovkami? Pokud fotografie pořízené za dobrého světla člověk prohlíží jen na obrazovce mobilu nebo menšího notebooku, pak v podstatě žádný. Pro velké zvětšeniny a kvalitní tisk je však profesionální fotoaparát v technické kvalitě obrazu o dost napřed. A s tím, jak se zhoršují světelné podmínky, zvětšuje se také rozdíl v kvalitě fotek pořízených zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou a mobilem.

Kdo ještě potřebuje fotoaparát?

Odpověď je vcelku jednoduchá: Za prvé fotografové, kteří hledají tu nejvyšší technickou kvalitu obrazu. A pak také ti, kdo fotí hodně teleobjektivem, ti, kdo fotí rychlý pohyb, a ti, kdo fotí za zhoršených světelných podmínek. Fotoaparát je také stále nenahraditelný pro všechny, kdo pořizují technicky náročné snímky a zaměřují se například na makro nebo astrofotografii). Mobilní telefony zatím také neumí spolupracovat s profesionálními studiovými blesky (i když už i zde se objevují první výjimky).

A kdo už fotoaparát nepotřebuje? V podstatě všichni ostatní. Jak znovu potvrdilo focení v ateliéru, moderní kvalitní mobily už fotí opravdu dobře a rok od roku se zlepšují.

 

Právě se děje

Další zprávy