Raněná krajina: Osobité kouzlo hald, odkališť a dělnických kolonií na Ostravsku

Raněná krajina: Osobité kouzlo hald, odkališť a dělnických kolonií na Ostravsku
Postindustriální krajina severní Moravy, zasažená těžbou černého uhlí, hledá svou novou tvář. Na některých místech by na první pohled nikdo nepoznal, že stovky metrů pod povrchem probíhá desítky let hlubinná těžba. Z postindustriální krajiny se stává "nová divočina". Stonava, 2017.
Zanikající svět bývalých dělnických kolonií. Petřvald, 2018.
Kolonie Pokrok, Petřvald, 2021. "Svoje fotografie vnímám jako svědky promlouvající o lidském údělu, skutečných lidech, o překonávání životních zkoušek. Přirozené světlo supluji fotografickým bleskem, který chápu nejen jako pracovní nástroj, ale jako výtvarný prostředek naturalisticky zdůrazňující nejrůznější postmoderní bizarnosti," říká autor.
Pro zdejší zdevastované a zpustošené prostředí se černé uhlí stalo obrovským bohatstvím a zároveň i osudovým prokletím. Třinec, 2021.
Foto: Jiří Žižka, Fragmenty Těšínského Slezska a Ostravska 2022
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, Foto
23. 6. 2022 14:58
Fotograf Jiří Žižka dlouhodobě dokumentuje krajinu a život lidí na Ostravsku a v Těšínském Slezsku. Jeho cílem je zachytit emoce míst poznamenaných těžbou, zaznamenat, jak se na nich žije, a proniknout do vnitřního světa tamních lidí. Nyní své snímky vystavuje v Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě. K vidění tam jsou do 28. června.

Jiří Žižka je ostravský rodák a místní krajina poznamenaná těžbou uhlí a průmyslem ho zaujala už dávno. "Uhranula mě poetická krása hald, výsypek a odkališť, ale nevnímal jsem ji pozitivně, vzbuzovala ve mně spíše nelibost," říká. V roce 2004 začal věnovat pozornost jiným tématům, ale slíbil si, že se k místní krajině zase vrátí. 

Stalo se to v roce 2013, když se přestěhoval do Stonavy u Karviné. "Ocitl jsem se v dennodenním kontaktu s tímto kouskem světa a jeho obyvateli. A pochopil jsem, že zdaleka není tak ošklivý a nepřívětivý, jak jsem jej vnímal dříve," vysvětluje fotograf. Znovu začal dokumentovat proměny kraje a výsledky své dlouhodobé práce nyní shrnul do souboru fotografií Fragmenty Těšínského Slezska a Ostravska, který je vystaven v ostravské Galerii Opera.

"Toužil jsem zachytit emoce zdejšího regionu i svoji individuální zkušenost s ním, zaznamenat zdejší život a proniknout do vnitřního světa místních lidí. Chtěl jsem vyjádřit obrazem svoje osobní pocity nejen z krajiny vnější, ale také z pomyslné krajiny vnitřní. Vizualizovat její necitlivou proměnu, která zasáhla i lidi v ní žijící," konstatuje Jiří Žižka.

Nachodil mnoho kilometrů kolem nekonečných potrubních rozvodů a postupně se tak sbližoval s tímto "zapovězeným územím". "Předmětem mého zájmu se postupně stávaly nejrůznější rozvaliny a rezidua, cosi, co dnes nazýváme všudypřítomnou novou divočinou. Celou mou dosavadní tvorbu provází téma proměny krajiny, která je v jakémsi výchozím stavu, a téma zanikajících světů."

Jiří Žižka se narodil v roce 1982 v Ostravě. Po absolvování střední školy se zaměřením na fotografii pokračoval ve studiu na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. "Svou uměleckou tvorbu začal pod vedením fotografa Vojtěcha Bartka, jak jinak než v Ostravě-Vítkovicích a Hrušově, kde se soustředil na mapování života v prostředí bývalých dělnických kolonií. Sociálně laděné černobílé snímky z let 2000 až 2008, na kterých je nepochybně patrný vliv pedagoga Jindřicha Štreita, můžeme považovat za počátek dnes již rozsáhlého cyklu Fragmenty Těšínského Slezska a Ostravska," konstatoval kurátor výstavy David Macháč.

"Je štěstí, že Jiří Žižka tato mizející místa vnímá, umí najít jejich kouzlo, zachytit jejich atmosféru a mnohé z nich prostřednictvím svého fotoaparátu zaznamenat dříve, než zmizí navěky," uvedl Macháč. "I v dnešní době jsou lidé, kteří zde stále žijí, nebo mnohdy spíše přežívají. A právě tento obraz reality, který mnozí z nás přirozeně odmítají či si jej nechtějí připustit, prostřednictvím svých fotografií ukazuje." 

O výstavě

Jiří Žižka: Fragmenty Těšínského Slezska a Ostravska. Galerie Opera v ostravském Divadle Jiřího Myrona. Kurátor David Macháč. Výstava potrvá do 28. června. Otevřena je vždy hodinu před divadelním představením. Výstavu pořádá  Národní divadlo Moravskoslezské v Ostravě a Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy