Taková je víra za mřížemi. Jindřich Štreit ukazuje práci vězeňských kaplanů

Taková je víra za mřížemi. Jindřich Štreit ukazuje práci vězeňských kaplanů
Ukázky fotografií z cyklu „Ze tmy ke světlu“ od světoznámého dokumentaristy Jindřicha Štreita
Ukázky fotografií z cyklu „Ze tmy ke světlu“ od světoznámého dokumentaristy Jindřicha Štreita
Ukázky fotografií z cyklu „Ze tmy ke světlu“ od světoznámého dokumentaristy Jindřicha Štreita
Ukázky fotografií z cyklu „Ze tmy ke světlu“ od světoznámého dokumentaristy Jindřicha Štreita
Foto: Jindřich Štreit
dap ČTK dap, ČTK
31. 8. 2020 13:44
Pražská Staroměstská radnice hostí do konce září výstavu fotografií, na nichž Jindřich Štreit zachytil službu vězeňských kaplanů. Hlavním cílem projektu nazvaného "Ze tmy ke světlu" je podle autora snímků to, aby veřejnost měla možnost poznat, jak se vězeňství proměnilo a zlidštilo. Působivé fotografie vznikaly několik let a Štreit za tu dobu navštívil dvacítku českých věznic.

"Kaplanská služba je ve vězení mimořádně potřebná a veřejnost o tom nic neví. Nikdo neví, že ve věznicích existují místa, kam se mohou jít vězni pomodlit - v každé věznici je modlitebna, na Mírově je dokonce opravený kostel," řekl Štreit na vernisáži výstavy.

U vystavených velkoformátových barevných fotografií chybí popisky jednotlivých zachycených situací. Doprovází je pouze údaj o tom, v jaké věznici snímky vznikly. Návštěvník si tak může jen domýšlet, za jaké skutky jsou fotografovaní lidé za mřížemi, kolik let jim zbývá do propuštění nebo třeba to, zda se mají kam vrátit.

Mezi snímky jsou portréty kaplanů i některých vězňů, jiné zachycují odsouzené při modlitbách nebo skupinku vězenkyň hovořících v cele s řádovou sestrou. Na řadě fotografií je znát, že duchovní vězňům přinášejí i radost a uvolnění.

Štreit sám má vězeňskou zkušenost: před rokem 1989 strávil kvůli své tvorbě čtyři měsíce ve vazbě. "Za 30 let se situace podstatně změnila. Ve vězeňství jsou lidé, kteří dělají všechno pro to, aby ho zhumanizovali a postavili do jiného světla. Chování a přístup k odsouzeným jsou úplně jiné, a to je to nejdůležitější, co jsem při fotografování poznal," uvedl.

Umělec fotografoval i v místech, kde tráví svůj čas vězni odsouzení k mnohaletým trestům nebo i na doživotí. "Hledají jakési pokání, cestu, jak dořešit svůj život. Potřebují člověka, který jim porozumí, podá jim pomocnou ruku, dá jim naději. Kaplani nejen přinášejí modlitbu, ale jsou i psychologové, kteří pomáhají lidem nacházet cestu," řekl.

Vězeňští kaplani a dobrovolní duchovní působí ve věznicích i vazebních věznicích. Duchovní služba je ekumenická a mohou se na ní podílet všechny církve, které jsou k tomu v Česku registrované. Podle informací uvedených na webu Vězeňské služby v současnosti ve věznicích pracuje 43 vězeňských kaplanů z 11 různých církví.

Šéf Vězeňské služby Petr Dohnal dnes uvedl, že s kaplany do věznic přichází zklidnění. S tím souhlasí i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO). "Duchovní mají dnes nezastupitelnou roli ve vězeňství, také ho zněžňují a činí ho snesitelným," řekla na vernisáži. Štreitovy snímky podle ní ukazují, že ani prostředí věznic neztrácí lidský rozměr.

Výstava, která vznikla ve spolupráci s nevládní organizací Vězeňská duchovenská péče, na radnici potrvá do 29. září. Poté se přesune do dalších galerií - mimo jiné do Nového Boru nebo do Prostějova.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

před 2 hodinami

Superhrubá mzda má zmizet jen na dva roky

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na 24 měsíců, řekl České televizi premiér Andrej Babiš. Pouze dvouletou platnost tohoto opatření prosazoval prezident Zeman. Podle odborníků ale takový krok znepřehlední daňový systém. Vláda se ke zrušení superhrubé mzdy zavázala v programovém prohlášení a mělo by k němu mělo dojít od příštího roku. Hrubá mzda by se měla danit 15 procenty do zhruba 139 tisíc korun, nad tuto částku by to bylo 23 procent. 

Další zprávy