Haldžoři, opučoři, bago a další neobyčejné taje Ostravy na historických fotkách

Haldžoři, opučoři, bago a další neobyčejné taje Ostravy na historických fotkách
Uhelná lanovka v Ostravě. Nedatováno. (Fotografie ze sbírek Ostravského muzea)
Snímek vlevo zachycuje Důl Heřmanice v šedesátých letech 20. století (fotografie V. Švorčíka ze sbírky Zdeňka Wludyky). Snímek vpravo je z října 1998, kdy došlo k odstřelu těžní věže (fotografie z Archivu města Ostravy)
Koksování v Ostravě. Nedatováno. (Fotografie Jana Chlebouna ze sbírky Jakuba Chlebouna)
I taková byla Ostrava. Snímky zachycující dávné Ostravsko shromáždil ve své nové knize Vzhůru do dolů! Ondřej Durczak. Na tomto snímku je třeba zábavní park s horskou dráhou Tivoli v Moravské Ostravě. Fotografie byla pořízena ve třicátých letech dvacátého století a nachází se nyní ve sbírce Zdeňka Wludyky. Řadu pozoruhodných záběrů z Ostravska a Karvinska shromáždil v nové knize Vzhůru do dolů! fotograf a publicista Ondřej Durczak. Kniha má poditul Fotografické album průmyslového a kulturního dědictví uhelného hornictví ostravsko-karvinského revíru a kromě množství dobových snímků obsahuje také autorské fotografie ze současnosti.
Foto: Aktuálně.cz, Reprofoto z knihy Ondřeje Durczaka „Vzhůru do dolů! - Fotografické album průmyslového a kulturního dědictví uhelného hornictví ostravsko-karvinského revíru“, kterou v roce 2023 vydalo v Ostravě nakladatelství FotoD.
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
17. 10. 2023 6:00
I taková byla Ostrava. Ve třicátých letech uplynulého století se tam bavili lidé na horské dráze v zábavním parku Tivoli, obklopeni vzduchem plným popílku a dýmu. Haldžoři prahli po každém zapadlém kousku uhlí a horníci hledali nejrůznější prostředky, které by je vybudily při jejich těžké práci. Snímky zachycující dávné Ostravsko shromáždil ve své nové knize Vzhůru do dolů! Ondřej Durczak.

Nová fotografická publikace Vzhůru do dolů! připomíná prostřednictvím více než 450 snímků vybrané historické mezníky hlubinné těžby v ostravsko-karvinském revíru, ale zabývá se i životem tamních lidí a jejich zvyky. Kniha ukazuje průmyslovou architekturu, panoramatické pohledy na město sužované zplodinami a popílkem a hovoří nejen o těžbě uhlí, ale také o neštěstích, která ji provázela. 

Na stránkách se střídají archivní i současné pohledy na doly a jejich okolí. Čtenáři nahlédnou do uhelných slojí, koksoven, dělnických kolonií a sídlišť, hornických škol, prodejen, rekreačních středisek, podívají se i na hornické slavnosti a svátky. 

Mnohé ze staveb zachycených na historických snímcích zanikly, z jiných se zase v posledních desetiletích staly kulturní památky. Chátrající průmyslové monumenty dodnes fascinují řadu lidí - zvláštním způsobem totiž kombinují krásu s ošklivostí. "Publikace se snaží zprostředkovat atmosféru tohoto podivuhodného důlního světa. Pro někoho může být průvodcem po zachovalém kulturním a industriálním dědictví, současně však může sloužit jako vzpomínka pro ty, kteří činné doly pamatují," konstatuje autor knihy Ondřej Durczak.

Obálka a ukázky z knihy Ondřeje Durczaka „Vzhůru do dolů! - Fotografické album průmyslového a kulturního dědictví uhelného hornictví ostravsko-karvinského revíru“.
Obálka a ukázky z knihy Ondřeje Durczaka „Vzhůru do dolů! - Fotografické album průmyslového a kulturního dědictví uhelného hornictví ostravsko-karvinského revíru“. | Foto: Aktuálně.cz, Reprofoto z knihy Ondřeje Durczaka „Vzhůru do dolů! - Fotografické album průmyslového a kulturního dědictví uhelného hornictví ostravsko-karvinského revíru“, kterou v roce 2023 vydalo v Ostravě nakladatelství FotoD.

O knize

Ondřej Durczak: Vzhůru do dolů! Fotografické album průmyslového a kulturního dědictví uhelného hornictví ostravsko-karvinského revíru. Vydalo nakladatelství FotoD,  296 stran, formát 193 × 243 mm, pevná vazba. Vyšlo v roce 2023. Kniha je dostupná v knižní distribuci (například zde: kosmas.cz/knihy/529844/vzhuru-do-dolu/)

 

Právě se děje

Další zprávy