reklama
 
 

Na Prahu! S fotoaparátem nachodil David Gaberle přes 2000 kilometrů v ulicích. Výstava stojí za to

31. 1. 2018 17:02
Český fotograf David Gaberle si vydobyl celosvětové uznání svou knihou Metropolight se snímky ze světových metropolí. Tehdy ještě říkal, že se mu v zahraničí fotí lépe než doma. Po šesti měsících fotografování a více než dvou tisících kilometrů nachozených v ulicích české metropole přichází opět s výbornými snímky. Výstava Na Prahu je až do konce února k vidění v Centru architektury a městského plánování CAMP.

Hra světla, překvapivé kompozice, vizuálně velmi působivé a promyšlené snímky. Právě tím se vyznačuje práce fotografa Davida Gaberleho. Zatímco donedávna fotil v podstatě jen v zahraničí, v nejrůznějších světových metropolích, loni se dohodl s Centrem architektury a městského plánování, že se vydá i do pražských ulic.

Na snímcích Davida Gaberleho nenajdete známá turistická místa ani ikonické stavby z české historie. Nefotí romantickou Prahu. Jeho práce, řazená k takzvanému subjektivnímu dokumentu, zachycuje město v jeho každodennosti, tak, jak ho často vnímají sami Pražané.

Výsledkem půlročního fotografování je velmi působivá výstava v prostorách CAMP na pražském Karlově náměstí. Gaberleho zvětšeniny tam doprovází gigantická velkoplošná projekce jeho pražských snímků, doplněná o autentické zvuky z fotografovaných míst.

David Gaberle: Na Prahu | Video: David Gaberle, Luboš Rezler

Je příznačné, že Gaberleho tvorba je vystavena v prostorách obvykle věnovaných spíše architektuře. Je pro ni totiž typické zachycení člověka v prostoru velkoměsta, obklopeného architekturou a jejími prvky.

Výstava fotografií Davida Gaberleho s názvem Na Prahu v Centru architektury a městského plánování (Vyšehradská 51, Praha 2) je veřejnosti přístupná zdarma od 30. ledna (vernisáž) až do 27. února každý den kromě pondělí od 9 do 21 hodin.

autor: Tomáš Vocelka | 31. 1. 2018 17:02

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama