Na Prahu! S fotoaparátem nachodil David Gaberle přes 2000 kilometrů v ulicích. Výstava stojí za to

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
31. 1. 2018 17:02
Český fotograf David Gaberle si vydobyl celosvětové uznání svou knihou Metropolight se snímky ze světových metropolí. Tehdy ještě říkal, že se mu v zahraničí fotí lépe než doma. Po šesti měsících fotografování a více než dvou tisících kilometrů nachozených v ulicích české metropole přichází opět s výbornými snímky. Výstava Na Prahu je až do konce února k vidění v Centru architektury a městského plánování CAMP.
Foto: David Gaberle

Hra světla, překvapivé kompozice, vizuálně velmi působivé a promyšlené snímky. Právě tím se vyznačuje práce fotografa Davida Gaberleho. Zatímco donedávna fotil v podstatě jen v zahraničí, v nejrůznějších světových metropolích, loni se dohodl s Centrem architektury a městského plánování, že se vydá i do pražských ulic.

Na snímcích Davida Gaberleho nenajdete známá turistická místa ani ikonické stavby z české historie. Nefotí romantickou Prahu. Jeho práce, řazená k takzvanému subjektivnímu dokumentu, zachycuje město v jeho každodennosti, tak, jak ho často vnímají sami Pražané.

Výsledkem půlročního fotografování je velmi působivá výstava v prostorách CAMP na pražském Karlově náměstí. Gaberleho zvětšeniny tam doprovází gigantická velkoplošná projekce jeho pražských snímků, doplněná o autentické zvuky z fotografovaných míst.

David Gaberle: Na Prahu | Video: David Gaberle, Luboš Rezler

Je příznačné, že Gaberleho tvorba je vystavena v prostorách obvykle věnovaných spíše architektuře. Je pro ni totiž typické zachycení člověka v prostoru velkoměsta, obklopeného architekturou a jejími prvky.

Výstava fotografií Davida Gaberleho s názvem Na Prahu v Centru architektury a městského plánování (Vyšehradská 51, Praha 2) je veřejnosti přístupná zdarma od 30. ledna (vernisáž) až do 27. února každý den kromě pondělí od 9 do 21 hodin.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy