Na Prahu! S fotoaparátem nachodil David Gaberle přes 2000 kilometrů v ulicích. Výstava stojí za to

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
31. 1. 2018 17:02
Český fotograf David Gaberle si vydobyl celosvětové uznání svou knihou Metropolight se snímky ze světových metropolí. Tehdy ještě říkal, že se mu v zahraničí fotí lépe než doma. Po šesti měsících fotografování a více než dvou tisících kilometrů nachozených v ulicích české metropole přichází opět s výbornými snímky. Výstava Na Prahu je až do konce února k vidění v Centru architektury a městského plánování CAMP.
Foto: David Gaberle

Hra světla, překvapivé kompozice, vizuálně velmi působivé a promyšlené snímky. Právě tím se vyznačuje práce fotografa Davida Gaberleho. Zatímco donedávna fotil v podstatě jen v zahraničí, v nejrůznějších světových metropolích, loni se dohodl s Centrem architektury a městského plánování, že se vydá i do pražských ulic.

Na snímcích Davida Gaberleho nenajdete známá turistická místa ani ikonické stavby z české historie. Nefotí romantickou Prahu. Jeho práce, řazená k takzvanému subjektivnímu dokumentu, zachycuje město v jeho každodennosti, tak, jak ho často vnímají sami Pražané.

Výsledkem půlročního fotografování je velmi působivá výstava v prostorách CAMP na pražském Karlově náměstí. Gaberleho zvětšeniny tam doprovází gigantická velkoplošná projekce jeho pražských snímků, doplněná o autentické zvuky z fotografovaných míst.

David Gaberle: Na Prahu | Video: David Gaberle, Luboš Rezler

Je příznačné, že Gaberleho tvorba je vystavena v prostorách obvykle věnovaných spíše architektuře. Je pro ni totiž typické zachycení člověka v prostoru velkoměsta, obklopeného architekturou a jejími prvky.

Výstava fotografií Davida Gaberleho s názvem Na Prahu v Centru architektury a městského plánování (Vyšehradská 51, Praha 2) je veřejnosti přístupná zdarma od 30. ledna (vernisáž) až do 27. února každý den kromě pondělí od 9 do 21 hodin.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy