Čeští fotografové se probojovali do finále prestižní soutěže Hasselblad Masters

vot Foto, vot
22. 10. 2021 14:10
Do finále prestižní světové fotografické soutěže Hasselblad Masters se letos dostali čeští fotografové Edita Bízová, Stanislav Petera a Jiří Kostiha. Už samotný postup se považuje za výrazný úspěch. Palce kromě nich můžeme držet i výbornému slovenskému portrétnímu fotografovi Markovi Wurflovi.
Edita Bízová: jeden ze snímků, který postoupil do finále prestižní fotografické soutěže Hasselblad Masters
Edita Bízová: jeden ze snímků, který postoupil do finále prestižní fotografické soutěže Hasselblad Masters | Foto: Edita Bízová

Letošní ročník Hasselblad Masters je rozsáhlejší než ty předchozí. Porota hodnotila dosud nejvyšší počet kategorií v historii, tedy dvanáct. Do soutěže bylo letos přihlášeno přes 63 tisíc snímků, což je dvojnásobně více než v roce 2018.

Finálové fotografie nyní najdete na stránkách soutěže Hasselblad Masters, a pokud se zaregistrujete, můžete dát také hlas svým favoritům, a to až do konce října. Hlasování veřejnosti je doprovodnou částí soutěže, celkové vítěze v jednotlivých kategoriích vybere odborná porota, která každoročně sestává ze špičkových fotografů, kurátorů, editorů a expertů na fotografii. Vítězové budou vyhlášeni v listopadu. Prozatím se můžete podívat na instagramové stránky nominovaných fotografů:

Edita Bízová (@editbphoto

První z nominovaných Čechů je Edita Bízová. "Jde o sérii portrétů, které jsou pro mě plné emocí - fotila jsem je v časovém intervalu několika měsíců od sebe. Všechny nějakým způsobem reflektují člověka a společnost, ve které funguje," říká autorka.

Své snímky Edita Bízová vytvořila ve spolupráci s Adélou Andělou Bursovou, což je jedna z nejlepších make-up artistek v Česku, s vizážistkou Danielou Slepčíkovou a modelkami Andreou Hromulákovou a finalistkou miss 2015 Jelizavetou Černěckou.

Stanislav Petera (@stanislavpetera)

Dalším z finalistů je Stanislav Petera, který se prosadil jako špičkový fotograf reklamy a módy. Jeho snímky byly publikovány v takových magazínech, jako je Harper's Bazaar, Elle nebo Marianne etc. Nyní se zaměřuje převážně na vlastní velké fotografické projekty.

Jiří Kostiha (@jirikostihaportfolio)

Jiří Kostiha je fotograf původem z Moravy, který do finále Hassleblad Masters postoupil v kategorii Project 21. Na jeho tvorbu se můžete podívat zde:

Marek Wurfl (@marekwurfl)

Ve finále najdeme mimo jiné i fotografie slovenského fotografa Marka Wurfla, který působí v Bratislavě a specializuje se na portrét a uměleckou fotografii. Od malička ho fascinovaly obrazy renesančních malířů a knihy o historii, což se také projevuje v jeho snímcích. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy