České sucho v obrazech: Vyschlá přehrada Pařížov a slunečnice spálené sluncem

Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
6. 8. 2018 6:58
Z malé přehrady Pařížov, která leží u Golčova Jeníkova, se loni stala zvláštní turistická atrakce. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu v podstatě vyschla, což nalákalo turisty. Voda ale chyběla i na mnoha jiných místech. Třeba na seschlém slunečnicovém poli pod Kunětickou horou u Pardubic. Podívejte se, jak země loni trpěla suchem.

Těžko se chce věřit, že přes hráz přehrady Pařížov se v roce 1997 nezadržitelně valily masy vody. Letos se totiž lidé procházejí po jejím bahnitém dně. Není to výsledek několik dnů či týdnů, na vině je dlouhotrvající sucho. Vody zde ubývá několik posledních let.

Letos už je však situace opravdu vážná. Hrázný Jiří Horský pro Radiožurnál uvedl, že za normálního stavu vody je hladina o několik metrů výše. Podle něj nyní přehrada drží nejmenší možný objem vody (takzvané stálé nadržení) a to minimum, co do ní přiteče, z ní zase odtéká. Za všechno podle něj může extrémní sucho. "Situace už je kritická a už se nedá vůbec nic dělat," řekl Radiožurnálu. 

Jak to vypadá, když je v přehradě voda, ukazuje následující obrázek:

Tento snímek pochází z databáze Wikimedia Commons a zachycuje, jak přehrada Pařížov vypadá, když je v ní normální stav vody.
Tento snímek pochází z databáze Wikimedia Commons a zachycuje, jak přehrada Pařížov vypadá, když je v ní normální stav vody. | Foto: Makak 60, Wikimedia Commons

Dnes se po dně sto pět let staré přehrady dá přejít z jedné strany na druhou a řada lidí to zkouší - i když při tom hrozí, že pod nimi praskne ztvrdlá krusta bahna a propadnou se třeba až po pás do bahna.

Vodní dílo Pařížov vzniklo kdysi především jako ochrana okolních vesnic před povodněmi. Dnes je jedním z mnoha míst v Česku, které trpí nedostatkem vody. Dalším takovým je třeba slunečnicové pole pod Kunětickou horou, na něž jsme o víkendu na Pardubicku také narazili. Slunečnice se tam za sluncem neotáčejí, žár a horko je totiž kompletně usušily. 

Sucho v Ústí nad Labem. Vody v řece je tak málo, že se můžete procházet uprostřed koryta. | Video: Tomáš Novák
 

Právě se děje

Další zprávy