České sucho v obrazech: Vyschlá přehrada Pařížov a slunečnice spálené sluncem

Místa, kde je opravdu poznat, že Česko trápí sucho. Fotogalerie se snímky z přehrady Pařížov a od Kunětické hory.
Z přehrady, která za normálního stavu zalévá celé údolí u Pařížova, zbyl v podstatě jen malý rybníček.
Dno přehrady pokrývá vyschlá krusta ztvrdlého bahna.
Přehrada byla postavena v letech 1910 až 1913.
Brzy je čeká podobný osud jako tyto...
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
6. 8. 2018 6:58
Z malé přehrady Pařížov, která leží u Golčova Jeníkova, se loni stala zvláštní turistická atrakce. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu v podstatě vyschla, což nalákalo turisty. Voda ale chyběla i na mnoha jiných místech. Třeba na seschlém slunečnicovém poli pod Kunětickou horou u Pardubic. Podívejte se, jak země loni trpěla suchem.

Těžko se chce věřit, že přes hráz přehrady Pařížov se v roce 1997 nezadržitelně valily masy vody. Letos se totiž lidé procházejí po jejím bahnitém dně. Není to výsledek několik dnů či týdnů, na vině je dlouhotrvající sucho. Vody zde ubývá několik posledních let.

Letos už je však situace opravdu vážná. Hrázný Jiří Horský pro Radiožurnál uvedl, že za normálního stavu vody je hladina o několik metrů výše. Podle něj nyní přehrada drží nejmenší možný objem vody (takzvané stálé nadržení) a to minimum, co do ní přiteče, z ní zase odtéká. Za všechno podle něj může extrémní sucho. "Situace už je kritická a už se nedá vůbec nic dělat," řekl Radiožurnálu. 

Jak to vypadá, když je v přehradě voda, ukazuje následující obrázek:

Tento snímek pochází z databáze Wikimedia Commons a zachycuje, jak přehrada Pařížov vypadá, když je v ní normální stav vody.
Tento snímek pochází z databáze Wikimedia Commons a zachycuje, jak přehrada Pařížov vypadá, když je v ní normální stav vody. | Foto: Makak 60, Wikimedia Commons

Dnes se po dně sto pět let staré přehrady dá přejít z jedné strany na druhou a řada lidí to zkouší - i když při tom hrozí, že pod nimi praskne ztvrdlá krusta bahna a propadnou se třeba až po pás do bahna.

Vodní dílo Pařížov vzniklo kdysi především jako ochrana okolních vesnic před povodněmi. Dnes je jedním z mnoha míst v Česku, které trpí nedostatkem vody. Dalším takovým je třeba slunečnicové pole pod Kunětickou horou, na něž jsme o víkendu na Pardubicku také narazili. Slunečnice se tam za sluncem neotáčejí, žár a horko je totiž kompletně usušily. 

Sucho v Ústí nad Labem. Vody v řece je tak málo, že se můžete procházet uprostřed koryta. | Video: Tomáš Novák
 

Právě se děje

před 19 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy