Tajné podzemní město u Baltu. Odtud by za třetí světové války řídili útok na Německo a Skandinávii

Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
24. 7. 2018 6:12
Na židli v bunkru podzemního města sedí polský komunistický vůdce Wojciech Jaruzelski. Plány ve štábní místnosti naznačují, kam by Varšavská smlouva shodila atomové bomby. Vítejte v tajném armádním bunkru Polské lidové armády poblíž města Svinoústí. Z jeho chodeb na návštěvníka společně s vlhkem a zimou zavane i chladný dech studené války.

Krásné borové lesy na polském pobřeží Baltu skrývají řadu tajemství. Člověk, který stojí poblíž jednoho z nich u polského města Svinoústí, by vůbec neodhadl, že pod zemí je rozsáhlé město podzemních chodeb.

Původní komplex podzemních bunkrů zde vybudovala německá Kriegsmarine, stavět se začalo ještě před druhou světovou válkou. Z podzemních bunkrů se obsluhovala děla patřící k baterii "Vineta", chránící pobřeží. A od roku 1941 se zde školili němečtí dělostřelci pro službu na válečných lodích.

Po válce podzemí na rok obsadili Rusové, v podstatě veškeré vybavení odvezli a prázdné prostory pak předali v roce 1946 polské armádě. Ta podzemní stavbu v 60. letech podstatně rozšířila. Věděl o ní jen málokdo, objekt byl pečlivě utajován.

"V podzemí vzniklo plně autonomní podzemní město. Odtud měli polští generálové velet invazi Polské lidové armády do Skandinávie," vysvětluje průvodce. Podle jeho slov sloužil podzemní komplex jako záložní stanoviště pro nejvyšší velení polské armády. 

Poláci si s podzemními prostory zpočátku nevěděli moc rady. První modernizace nastala roku 1955, druhá vlna výstavby a rozšiřování podzemí nastala o deset let později. Armáda objekt využívala různě, například v 80. letech zde bylo záložní velitelské stanoviště velitele polského vojenského námořnictva. Později bunkr sloužil veliteli polské 8. flotily pobřežní obrany.

O podzemním městě věděl jen málokdo

"O tajném velitelském stanovišti vědělo jen velice málo lidí, šlo především o nejvýše postavené důstojníky Polské lidové armády," vysvětlil průvodce. "Bylo to jedno ze zdejších nejstřeženějších tajemství z období studené války," dodává.

Do podzemního města několikrát zavítal i polský komunistický vůdce, generál Wojciech Jaruzelski. "Vedl odtud i vojenská cvičení," dodává průvodce po pevnosti, která se pro veřejnost otevřela teprve před čtyřmi lety. 

Komplex sloužil armádě i po pádu komunistického režimu v Polsku, a to až do roku 1995. Posledním armádním cvičením, do kterého se místní posádka zapojila, były manévry Piraňa (právě v roce 1995).

Užitečné informace

  • Název: Podzemní město na ostrově Wolin
    (Podziemne Miasto na Wyspie Wolin)
  • GPS: 53.902176, 14.333294 
  • Kde ho najdete: V části města Svinoústí (Świnoujście) nazvané Przytór. Objekt se nachází mezi železniční stanicí Świnoujście-Przytór a pláží, poblíž cyklistické stezky R-10.
  • Vstupné: 17 zlotých / snížené 12 zlotých (zhruba 100 / 70 Kč)
  • Prohlídky: během letních prázdnin každý den v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 15:00, 16:00 a 17:00. (Termíny se mohou změnit, před návštěvou je lepší ověřit si je na webu pevnosti.)
  • Web: podziemne-miasto.pl
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Část dálnice D3 Ševětín-Borek se otevře motoristům, řidiči se po ní projedou už odpoledne

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý zprovozní část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,7 kilometru. Řidiči by po ní měli poprvé projet kolem 15:00. Úsek staví firma Eurovia CS, náklady jsou zatím 1,27 miliardy Kč bez DPH, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Otevření se zúčastní i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Část Ševětín-Borek chtěl stát původně dokončit v březnu 2020. "Stavba není hotová, ale podle norem a zákonů unese bezpečný provoz, proto nebudeme čekat (se zprovozněním) na dokončení. Máme řidiče rádi, jakmile to jde, stavby zprovozňujeme," uvedl Rýdl.

Na úseku, který se staví od března 2017, vyvlastnil stát asi deset pozemků. V září tam silničáři zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, kterou soud zamítl v květnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na jihu Chile se ztratilo armádní letadlo se 38 lidmi na palubě, mířilo na Antarktidu

Na jihu Chile se ztratilo z radarů vojenské letadlo se 38 osobami na palubě, informují o tom místní média. Podle nich mířil letoun z města Punta Arenas na chilskou základnu v Antarktidě. Chilská armáda vyslala na místo pátrací a záchranný tým.

"Na palubě (vojenského dopravního letounu) C-130 Hercules cestovalo 38 lidí, z toho 17 byla posádka a 21 cestující," uvedlo chilská letectvo v prohlášení. Letoun měl dovézt materiál a techniky na základnu v Antarktidě, uvedl deník La Tercera.

Letadlo startovalo z Punta Arenas v 16:55 místního času, rádiový kontakt s ním byl ztracen v 18:13 místního času (22:13 SEČ).

Chilský prezident Sebastián Piňera oznámil, že spolu s ministry vnitra a obrany situaci sleduje a ráno se proto chystá do Punta Arenas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy