Jedinečné snímky: Tak se před 120 lety rodila cestovatelská fotografie

Jedinečné snímky: Tak se před 120 lety rodila cestovatelská fotografie
Historické archivy skrývají mnoho překvapení a toto je jedno z nich. V rozsáhlé sbírce 120 let starých barevných fotografií (která je sama o sobě unikátní) se nachází jedna zcela výjimečná série. Na rozdíl od převládajících statických pohledů na budovy a turistické atrakce z celého světa jsou v ní zachyceny živé výjevy z Alžírska a Tuniska. Na tomto snímku cestující vystupují z lodi v přístavu ve městě Alžír.
Místní obchůdky ve staré části města Tunis (Souk el Trouk).
Arabští muži, Tunisko
Vysoce postavené maurské ženy, žijící ve městě Alžír
Foto: Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 12. 2021 6:00
Historické archivy skrývají mnoho překvapení a toto je jedno z nich. V rozsáhlé sbírce 120 let starých barevných fotografií (která je sama o sobě unikátní) se nachází jedna zcela výjimečná série. Na rozdíl od převládajících statických pohledů na budovy a turistické atrakce z celého světa jsou v ní zachyceny živé výjevy z Alžírska a Tuniska. Právě tak se rodila cestovatelská a pouliční fotografie.

Série fotochromových tisků z archivů knihovny amerického Kongresu je velmi známá. Jde o ručně kolorované fotografie z nejrůznějších míst světa, které sloužily většinou jako pohlednice. Editorům Aktuálně.cz se však z rozsáhlé kolekce několika tisíc fotografií podařilo vyčlenit jeden naprosto výjimečný soubor.

Nafotografoval ho zhruba v letech 1890-1900 neznámý fotograf a dnes bychom jeho snímky označili za cestovatelskou nebo street fotografii. Snímky zachycují živé pouliční scény a běžný život v Alžírsku a Tunisku a velmi se tím blíží pojetí moderní cestovatelské fotografie, jak ji známe dnes.

V době, kdy obrázky vznikaly, nebylo dokumentování života v ulicích (a ještě k tomu v barvě) příliš obvyklé. Fotografovalo se velkými deskovými fotoaparáty postavenými na stativu a k pořízení jedné fotografie bývala potřeba poměrně dlouhá expozice, takže se jen těžce dařilo zachytit pohybující se objekty.

Proto byla tehdejší cestovatelská fotografie povětšinou statická a soustředila se na budovy, krajiny a pamětihodnosti. Fotograf pracující v Alžírsku  a Tunisku ale zvolil mnohem modernější přistup než jeho kolegové.

Byl to však zároveň zřejmě jeden z posledních mohykánů staré éry: V roce 1888 si nechal Američan George Eastman patentovat malý skříňkový fotoaparát na svitkový film a o dva roky později začal prodávat levný přístroj pro každého - za pouhý jeden dolar. Právě jeho vynález pak odstartoval ohromnou proměnu fotografie a boom cestovatelské fotografie obecně.

Snímky v této fotogalerii pocházejí ze sbírek knihovny amerického Kongresu, přesněji z archivu fotochromových tisků, které kdysi vytvořila a nashromáždila společnost Detroit Publishing Company. Ta se specializovala na tisk pohlednic a barevných fotografií. Její historie naznačuje, jak překotný byl tehdy vývoj.

Licenci na tisk koupila po roce 1890, kdy to byla ještě žhavá novinka. Pak ji čekalo několik dobrých let, jenže technický pokrok šel velice rychle, fotochromová metoda přestala být tak atraktivní a už v roce 1924 vyhlásila firma bankrot. Mezitím se jí ale podařilo nashromáždit tisíce snímků, které nám dodnes přibližují, jak to vypadalo a jak se žilo na nejrůznějších místech světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy