Fotky: Macháček jako Toman, Kubera jako Beneš. Podívejte se na filmové proměny

Fotky: Macháček jako Toman, Kubera jako Beneš. Podívejte se na filmové proměny
Fotografie opravdového a filmového Zdeňka Tomana (vpravo Jiří Macháček). Takto ho charakterizují tvůrci filmu: "Zdeněk Toman, šéf československé zahraniční rozvědky v období tzv. třetí republiky (1945-1948), šmelinář, podvodník a bezskrupulózní manipulátor s osudy mnoha lidí i z nejvyšších politických pater Československa a zahraničí, který se jak pro osobní profit, tak i získávání financí nezbytných pro úspěch komunistického puče v roce 1948 neštítil kšeftovat s kýmkoli a s čímkoli."
"Byl osobou organizující odchod východoevropských Židů přeživších holokaust přes Československo do Palestiny, samozřejmě za tučné a neustále se zvyšující provize od židovských organizací."
Kateřina Winterová jako Pesla (Pavla) Tomanová. Manželka Zdeňka Tomana byla původem polská Židovka. Válku manželé přečkali v Londýně, pak se vrátili zpět do Prahy. Byla matkou jeho jediného syna Ivana, dítěte, po kterém dlouho toužila. Vedla bezstarostný a luxusní život, skončil okamžikem Tomanova uvěznění v roce 1948. Nedlouho nato spáchala sebevraždu. Jméno Pesly Tomanové nese křídlo univerzitní budovy v Tel Avivu, jejíž stavbu Toman finančně podpořil.
Táňa Pauhofová jako Tomanova sestra Aurélie Goldbergerová, krásná žena s těžkým osudem. Za války vězněna v koncentráku, když jí Toman nedovolil vycestovat za příbuznými do Venezuely, 12 let byla krutě vězněna a týrána v komunistických vězeních.
Foto: Total HelpArt
hrz hrz
Aktualizováno 10. 10. 2018 13:15
Podívejte se, jak se tvůrcům filmu Toman podařilo převést na plátno důležité osobnosti třetí republiky. Aleš Procházka si zahrál Klementa Gottwalda, primátor Teplic Jaroslav Kubera prezidenta Beneše a Roman Luknár ztvárnil Jana Masaryka. Jak vypadaly známé postavy moderních československých dějin ve filmu a jak ve skutečnosti?
 

Právě se děje

Další zprávy