Pražanům se otevřela Štvanická lávka. Vydrží dvě stě let bez údržby, tvrdí architekt

Pražanům se otevřela Štvanická lávka. Vydrží dvě stě let bez údržby, tvrdí architekt
"Navrhli jsme ji jako bílou subtilní linku, která se vine krajinou," říká o nové pražské lávce mezi Karlínem a Holešovicemi její architekt Petr Tej, který ji vytvořil spolu s kolegy Markem Blankem a Janem Mourkem.
"Nechtěli jsme, aby šla příliš do výšky," dodává Tej.
Lávka se vine nad korytem Vltavy v šířce 38 metrů mezi Karlínem a Štvanicí a 149 metrů mezi Štvanicí a Holešovicemi.
Most je netradiční, jednak svým zakřivením a pak také odbočením na rekreační oblast na ostrově Štvanice. "Náročné to je konstrukčně i staticky, ale z hlediska plynulosti provozu jsme nechtěli mít žádné schodiště, žádné jiné napojení, jen tuto rampu," popisuje Tej.
Foto: Petr Tej
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 28. 7. 2023 12:52
"Navrhli jsme ji jako bílou subtilní linku, která se vine krajinou," říká o nové pražské lávce mezi Karlínem a Holešovicemi její architekt a spoluautor Petr Tej, který ji navrhl spolu s kolegou Markem Blankem. Nový pěší most přes Vltavu se otevřel tento pátek 28. července. Vyrazte na virtuální procházku díky fotogalerii Aktuálně.cz.

Přímé spojení pro pěší mezi Holešovicemi a Karlínem dlouhá léta chybělo, přes Vltavu vozil lidi přívoz. Teď se otevřel nový most. Stavba je netradiční, jednak svým zakřivením a pak také odbočkou k rekreační části ostrova Štvanice.

"Náročné to je konstrukčně i staticky, ale kvůli plynulosti provozu jsme nechtěli mít žádné schodiště, žádné jiné napojení, jen tuto rampu," popisuje architekt Tej. 

Video: Jakub Plíhal

Most je postavený z prefabrikátů z ultra vysokohodnotného betonu, materiálu, který má vlastnosti blížící se oceli. "Má vynikající trvanlivost, dá se říct, že dvě stě let vydrží úplně bez údržby," říká architekt.

Lávka má bronzové zábradlí, ve kterém je integrované osvětlení. "Aleš Hvízdal navrhnul ornamentální madlo z bronzu, most se má podobat bílému mramoru, takže je to taková hra na Řím," usmívá se Tej, který dílo navrhl spolu s kolegy Markem Blankem a Janem Mourkem. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy