Foto: Tajemná česká sprejerka tvoří obří graffiti, upozorňuje na klimatickou změnu

Foto: Tajemná česká sprejerka tvoří obří graffiti, upozorňuje na klimatickou změnu
Čtvrtým dokončeným je tento mural na pražské Florenci.
"Je to pro mě osobní," říká výtvarnice. "Sama mám malé děti a trápí mě stav, kdy planetu svým dětem máme předat jako spálenou zemi, tak se tím, co umím, snažím s tím něco dělat. Upozorňovat na to," říká.
"Moje minulá výstava se jmenovala Musíme se pokusit," pokračuje Toy_Box. "Připadáme si všichni malí, že nemůžeme nic změnit. Ale musíme se o to pokusit," myslí si.
Za projektem nazvaným Tváře klimatické změny stojí Člověk v tísni. Na malbách, jako je tato na Florenci, organizace představuje pět skutečných lidí, kteří nějakým způsobem bojují s následky změn klimatu.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
28. 10. 2021 11:40
Anonymní výtvarnice Toy_Box vytvořila na několika místech v Česku obří graffiti, takzvané muraly, aby upozornila na klimatickou změnu. "Mám malé děti, je to pro mě osobní," říká. Posledním dokončeným dílem je několikametrová malba na pražské Florenci. Další lze najít v Děčíně a Plzni. Akci organizuje Člověk v tísni, všechna díla vznikla se souhlasem vlastníků objektů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Merkelová se po 16 letech loučí, ocenila práci lékařů a popřála úspěch Scholzovi

Německá armáda se ve čtvrtek večer slavnostní ceremonií zvanou velké čepobití rozloučila s konzervativní kancléřkou Angelou Merkelovou, která Německo vede 16 let. Merkelová v děkovném projevu ocenila nejen práci vojáků a mezinárodních organizací, ale vyjádřila úctu také lékařům a zdravotníkům bojujícím s pandemií nemoci covid-19. Popřála též úspěch svému sociálnědemokratickému nástupci Olafu Scholzovi, kterého Spolkový sněm zvolí kancléřem 8. prosince.

"Když dnes večer před vámi stojím, cítím radost i pokoru," řekla Merkelová. V projevu prohlásila, že uplynulých 16 let bylo plných událostí a výzev. "Politických i lidských," řekla. "Nyní bude na nastupující vládě, aby na tyto výzvy hledala odpovědi," uvedla. Scholzovi popřála nejen úspěch a šťastnou ruku, ale také práci s radostí v srdci.

Velké čepobití je v Německu největší pocta, kterou se armáda loučí s nejvyššími ústavními činiteli. Právo na takovéto rozloučení s vojenskými poctami je u civilních osob vyhrazeno jen pro kancléře, prezidenty a ministry obrany.

Vojenská kapela za svitu loučí zahrála Merkelové na její přání tři písně. Kancléřka si zvolila píseň Du hast den Farbfilm vergessen (Zapomněl jsi na barevný film), což byl největší hit extravagantní a punkové zpěvačky Niny Hagenové v době jejího působení v někdejší Německé demokratické republice (NDR), dále duchovní skladbu Großer Gott, wir loben dich (Velký bože, chválíme tebe) a píseň Für mich soll's rote Rosen regnen (Pro mě mají pršet rudé růže) od německo-americké zpěvačky Hildegard Knefové.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, policie vyjednává s ozbrojeným mužem

Sídlo OSN na newyorském Manhattanu bylo dnes uzavřeno kvůli patrně ozbrojenému muži před budovou. Podle videí z místa si muž zřejmě zbraní mířil na krk. Policie později uvedla, že veřejnost není v ohrožení.

Na aktuálních záběrech je vidět mnoho policejních aut v okolí sídla OSN. Před plotem u vstupu do objektu přechází podle videozáznamů muž sem a tam a patrně má přiložené ústí hlavně ke krku. Policie uvedla, že se s bělochem ve věku kolem 60 let snaží navázat dialog, uvedla agentura Reuters.

Do okolních ulic přijelo velké množství policejních aut i sanitky. Policie zároveň uvedla, že v okolí odklonila dopravu.

Incident podle nejnovějšího sdělení policie v tuto chvíli pro veřejnost nepředstavuje žádnou hrozbu.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy