Focení intimních partií pod sukní je v Anglii trestným činem, lidem hrozí i vězení

ČTK ČTK
12. 4. 2019 19:00
V Anglii a Walesu v pátek v platnost vstoupil zákon, na základě kterého je trestným činem fotografování či filmování intimních partií lidí bez jejich vědomí. Za takzvaný upskirting hrozí až dva roky vězení.
Ve dvou případech upskirtingu důkazní záběry obletěly svět. Obojí uvidíte ve videu v úvodu článku, první záběry pochází z nákupního centra v Londýně, druhé z obchodu v Kalifornii. | Video: Metropolitan Police/Cypress police department

Vznik zákona považuje za svou osobní výhru Britka Gina Martinová, která v minulých letech stála v čele kampaně proti praktice, kterou sama v roce 2017 na hudebním festivalu zažila. Cizí muž k ní tehdy přistoupil, strčil jí pod sukni svůj mobil a vyfotil si její spodní prádlo. Když jeho chování ohlásila, dozvěděla se, že se nejedná o žádný konkrétní trestný čin.

Příspěvek na facebooku, který o svém zážitku Martinová napsala, odstartoval kampaň za přijetí zákona zakazujícího takzvaný upskirting.

Focení či filmování intimních partií cizích lidí bylo dosud ve Spojeném království trestným činem jen ve Skotsku. Nyní tak zvláštní zákon, který by se tomuto činu věnoval, neexistuje už jen v Severním Irsku. Stejně jako dosud v Anglii a Walesu tam mohou být lidé, kteří bez dovolení fotografují či filmují intimní partie druhých, stíháni pouze za voyeurismus či způsobení veřejného pohoršení.

Počet hlášených případů upskirtingu podle agentury PA v posledních letech roste. V naprosté většině jsou jeho oběťmi ženy a pachateli muži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy