Filmový propadák Žižka měl obří ambice. Důvodů, proč je nenaplnil, bylo víc

Michaela Lišková Michaela Lišková
3. 11. 2023 19:45
Film Jan Žižka se stal nejdražším snímkem v historii české kinematografie. I když stál 450 milionů korun, vydělal v kinech jen zlomek částky – necelých 150 milionů. Spektákl režiséra a producenta Petra Jákla neuspěl ani u kritiků. Co filmu vyčítali? A jaké schopnosti režiséra naopak recenzenti vyzdvihovali? Podívejte se na Historky z placu.
Nejdražší film české kinematografie Jan Žižka se stal propadákem | Video: Aktuálně.cz

Historické drama Jan Žižka loni v českých kinech navštívilo 332 tisíce lidí, kteří za vstupenky zaplatili 54 milionů korun. V USA snímek vydělal v přepočtu asi 94 milionů. Film tak v kinech utržil o 300 milionů méně, než jaký byl jeho rozpočet. 

I když scenárista Marek Dobeš připravoval scénář k filmu už od roku 2006 a za historické knihy, ze kterých čerpal, utratil asi 100 tisíc korun, vytkli kritici filmu některé historické nepřesnosti a produkční nedotaženosti. V historickém dramatu se místy objevovaly scény, které měly podle recenzentů vizuál televizního braku, a ničemu nepomohl ani místy chaotický střih.

Kritici naopak ocenili producentské schopnosti režiséra Petra Jákla. Tomu se do snímku podařilo sehnat americké hvězdy, jako jsou třeba dvojnásobný držitel Oscara Michael Caine nebo představitel hlavní role Ben Foster.

Jákl uvedl, že ho před natáčením inspirovaly kultovní americké filmy jako Statečné srdce (1995), Gladiátor (2000) nebo Poslední Samuraj (2003), které v mládí obdivoval. Snil o tom takový film natočit s českým hrdinou a jako nejvhodnější adept mu přišel právě nikdy neporažený husitský vojevůdce Jan Žižka. 

Klausův ministr "vymetl" s Tomem Cruisem. Odplata byla pro Česko krutá

Natáčení Mission: Impossible v Praze: Jeden z největších trapasů filmového natáčení v Česku | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy