Evropští zákonodárci vyhlásili válku skládkám

vk, Reuters
19. 6. 2008 9:00
Upřednostňována je recyklace a spalování
Podle Evropského parlamentu by na skládkách mělo končit jen minimum odpadků
Podle Evropského parlamentu by na skládkách mělo končit jen minimum odpadků | Foto: Martina Machová

Štrasburk - Zákonodárci v Evropském parlamentu odhlasovali novou směrnici pro recyklaci odpadu. V jejím důsledku by mělo ubýt odpadkových skládek. Informaci přinesla agentura Reuters.

Směrnice, která musí být ještě schválena členskými státy, aby mohla vstoupit v platnost, je součástí snahy EU překonat rostoucí problém symbolizovaný horami odpadků v italské Neapoli. 

Evropský parlament odhlasoval, že do roku 2020 bude muset být recyklována nebo opětovně užívána většina odpadu z evropských domácností a 70 procent veškerého odpadu ze staveb a demolic.

Čtete také: Zelená Evropa je daleko. I po ekologickém summitu EU

Lepší je odpadky pálit

„Výhřevný odpad je cenný, vysoce energetický zdroj, který nemusí skončit na skládce," řekl podle Reuters Jan-Erik Johansson ze společnosti PlasticsEurope.

V Evropě se každý rok vyprodukuje více než 1,8 miliardy tun odpadků, což znamená 3,5 tuny na osobu. V současnosti se recykluje méně než třetina.

Britská poslankyně evropského parlamentu Caroline Jacksonová, která návrh předkládala, se obává, že Velká Británie a Irsko nebudou s tak vysokými limity pro recyklaci souhlasit, stejně jako členské státy z východní Evropy.

Recyklaci a opakovanané užívání EU doporučuje
Recyklaci a opakovanané užívání EU doporučuje | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podle Jacksonové se v současnosti v Maďarsku recyklují pouhá dvě procenta odpadu z domácností a v některých částech Londýna přibližně 13 procent. Oproti tomu v Holandsku a Dánsku již se odpad na skládky téměř neukládá.

Krok špatným směrem? 

Ochránci přírody ovšem směrnici kritizují za propagaci spalování odpadu. Nelíbí se jim také, že se do směrnice nedostaly požadavky na omezení produkce odpadu. A také to že, dokud směrnici nepřijmou členské státy, je právně nevynutitelná.

„Tato dohoda propaguje spalování odpadů, technologii hladovou na odpadky, která má opačný účinek na každou snahu o snižování produkce odpadu u zdroje," řekla podle Reuters poslankyně Evropského parlamentu z Walesu Jill Evansová.

Společnost PlasticsEurope však argumentuje, že spalování odpadků je lepší než je nechat shnít na skládce.

„Kvůli nedostatku zdrojů energie je třeba využít každou schůdnou náhradu za fosilní paliva," řekl Jan-Erik Johansson.

Odpadková mafie

Podle poslankyně Jacksonové je těžké stanovit limity pro snižování produkce odpadů, protože přesná čísla nejsou známá. Odpadový průmysl drží údaje v tajnosti.  

„Pohybujeme se ve tmě," dodává Jacksonová. „Odpady jsou zapovězené území, jak se ukázalo v Neapoli."

Na konci minulého roku byly všechny oficiální neapolské skládky prohlášené za plné a systém svozu odpadků zkolaboval. Podle kriminálních expertů byla do lukrativního odvozu odpadků zapojena i neapolská mafie Camorra. 

Více zde: Berlusconi pošle do Neapole armádu. Kvůli odpadkům

„Všichni víme, o co v Neapoli jde," řekla Jacksonová. „Ale nechci skončit jako betonový blok, takže nepůjdu nikam dál."

Manuál na odpadky

Směrnice Evropského parlamentu také stanovila postup, podle kterého by se členské státy měly řídit při nakládání s odpady.

Prioritou by mělo být zmenšení objemu produkovaného odpadu. Zadruhé by se měly opakovaně používat některé výrobky - například přepravky na lahvové pivo. Dále EU stanovuje recyklování všeho, co recyklovat lze, nebo alespoň využít odpadky ke spalování. Teprve po vyčerpání všech předchozích možností by měl být odpad odvezen na skládku.  

Více o odpadech:

 

Právě se děje

Další zprávy