Když je e-mail příliš pomalý, převážejí se informace taxíkem

ČTK ČTK
21. 7. 2014 11:46
Podle listu The New York Times je v Barmě taxík rychlejší než e-mail, několikaminutové soubory se nahrávají až sedm hodin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Rangún - Fotografie Steva Jobse a Marka Zuckerberga zdobí zdi kreativní digitální agentury. Její barmský majitel Mjo Mjint Kjo říká, že ho inspirují.

Ale ani jeden z nich nemusel pracovat v prostředí, kde je internetové spojení tak nespolehlivé, že "přenos souborů" zhusta zahrnuje převoz elektronických dokumentů po městě taxíkem. Jenže v Barmě je to stále často rychlejší než e-mail.

Když Kjo spouštěl webovou stránku pro amerického klienta v Thajsku, nahrával se soubor sedm hodin - zatímco kdekoli jinde by na to stačilo pár minut.

Přesto devětadvacetiletý Kjo, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Revo Tech, zůstává optimistou, pokud jde o barmskou technologickou scénu.

Obyvatelé znají internet pouze ze svých mobilních telefonů

Omezená telefonní a internetová infrastruktura a zároveň klesající ceny chytrých telefonů znamenají, že většina z 60 milionů obyvatel Barmy pozná internet nejprve na svých mobilních telefonech.

Největší potenciál růstu mají podle Kjoa mobilní a internetové služby spojené s turistikou, dopravou a elektronickým obchodem.

Příští měsíc proto Revo Tech uvede na trh svou první aplikaci, která umožní dětem procvičovat si psaní v barmském písmu obtahováním písmenek na obrazovce. "Hodláme revolučně změnit způsob, jakým se děti v Barmě učí psát," řekl Kjo.

Dvacetiletý Aj Kjo, který vyvíjí aplikace pro Android a pracuje z domova, se svěřil, jaké to bylo, když poprvé vzal do ruky tablet: "Připadal jsem si, jako bych se dostal do budoucnosti oproti tomu, co jsem do té doby používal. Taková velká obrazovka, dalo se tam dělat všechno."

Jako mnoho dalších vývojářů je i on samouk a spoléhá na online zdroje, aby udržel krok s technologickým vývojem.

Ovšem například sledovat video na YouTube může být v Barmě velmi zdlouhavá záležitost při pomalém spojení, které navíc často padá. "Musím si je přes noc stahovat," řekl.

Odvětví také chybí zkušení vývojáři. "V Barmě vystudují počítačovou techniku, pak v nějaké agentuře nasbírají zkušenosti a pak odejdou pracovat do Singapuru," postěžoval si.

V Singapuru mohou dostat plat 1600 až 3200 amerických dolarů měsíčně, zatímco v Barmě nemohou počítat s více než 500 až 600 dolary.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy