Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři se probudí už tuto sobotu

Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři se probudí už tuto sobotu
Směrem od parkoviště na levé straně nechala správa vybudovat hranatý altán s lavičkami a otevřeným středem.
Pro turisty je to jedna z nejfotogeničtějších atrakcí.
Na vrchu Zlatého koně, na vápencovém podloží v Koněprusích na Berounsku stojí dům přírody, který nahradil šedesát let starý stánek a stal se novou vstupní branou do jeskynního komplexu o třech podzemních patrech. Projekt, který dotacemi podpořilo ministerstvo životního prostředí, vyšel na bezmála sto milionů korun.
Ze stezky od domu přírody k jeskynímu komplexu jsou nádherné výhledy do okolí, především na Čertovy schody, které pomyslně rozdělují chráněnou přírodní oblast a tu těžební. Zobrazit 35 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magazín Ema Malá, Magazín
19. 5. 2024 7:26
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů.

Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9 do 16 hodin. "Buďte mezi prvními podzemními návštěvníky letošního roku a oslavte s námi první narozeniny Domu přírody Českého krasu interaktivním způsobem," zve vedoucí Koněpruských jeskyní Michaela Nedvědová. Dům přírody byl otevřen loni a kromě interaktivní vnitřní expozice o přírodě a historii Českého krasu nabízí rozsáhlé venkovní expozice.

Pro rodiče s dětmi bude připravena "Naučná stezka trochu jinak". Do 14 hodin si mohou v pokladně Domu přírody Českého krasu vyzvednout pracovní list a vydat se na dobrodružnou cestu s trilobitem Vendelínem, vyluštit tajenku a získat drobnou odměnu. Prohlídky krasového podzemí v Koněprusích budou možné i další dva poslední březnové dny - v neděli a v pondělí.

Koněpruské jeskyně jsou druhými nejnavštěvovanějšími jeskyněmi ze čtrnácti veřejnosti zpřístupněných jeskyní v péči SJ ČR. Objeveny byly v roce 1950 a veřejnosti zpřístupněny v roce 1958. Jejich 620 m dlouhý prohlídkový okruh projde ročně na 100 tisíc návštěvníků. Vznikly ve třech výškových úrovních o celkové délce 2050 metrů a výškovém rozpětí přes 70 metrů. Jsou největším jeskynním systémem Čech, mají bohatou krápníkovou výzdobu a mimořádně paleontologicky a archeologicky významné sedimentární výplně. Ve svrchním patře byla v 15. století tajná penězokazecká dílna. 

Pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech a vidět je zblízka, bude určen v sobotu 29. března program v Javoříčských jeskyních na Olomoucku. Netradiční tematicky zaměřené prohlídky "Probouzení netopýrů" seznámí s množstvím zajímavostí ze života těchto nočních létajících savců a ukáží, jak vypadá jejich odborný výzkum. 

Javoříčské podzemí se pyšní titulem největší známé zimoviště letounů na území České republiky, každou zimu je jich tam kolem sedmi tisíc. Odborníci létající savce v podzemí pod národní přírodní rezervací Špraněk systematicky monitorují již 35 let - od roku 1989. První zmínka o netopýrech v této lokalitě pochází od pražského zoologa - entomologa a zakladatele chiropterologie Friedricha A. Kolenatiho z roku 1856.

V Českém krasu bylo kdysi nádherně, ukazuje nový dům přírody

Do přírodního centra se člověk nejlépe dostane pěšky po vyznačené stezce, která vede z Koněprus. Lesní cesta se klikatí do kopce a potkáte na ní zaniklý mlýn i stádo koz, které v těchto měsících spásá chráněnou krajinnou oblast. Těsně před posledním výšlapem k dřevostavbě na vyasfaltované cestě začíná první expozice. Velké kameny podél cesty hrají všemi barvami a naučná tabulka prozrazuje, že přibližují podloží v Českém krasu, které tu vznikalo od období prvohor až po současnost. 

Hornina je vidět v opracované i neopracované podobě.
Hornina je vidět v opracované i neopracované podobě. | Foto: Magdaléna Medková

Ještě předtím, než člověk dojde k zastíněné terase s kavárnou Trilobit a dětským koutkem, které přiléhají k návštěvnickému centru, objeví se před ním hranatý altán s lavičkami a otevřeným středem, v němž se vyjímá bronzový model Koněpruských jeskyní. "Podzemí se podařilo naskenovat v celé své kráse a převést do modelu 3D, který se následně odléval z bronzu. Jsou na něm zvýrazněná všechna tři patra, včetně těch pro návštěvníky nepřístupných částí," říká průvodkyně Kamila Jungmannová, která má k místu blízko už od studentských let, a když se jí zeptáte, jaké části podzemí navštívila v Evropě, odpoví, že "prolezla všechno, co se dalo".

Vstup do nového domu přírody je pro návštěvníky zdarma, pokud nestojí o školeného průvodce. Kamilu Jungmannovou si vzhledem k tomu, že provádí také jeskyněmi, které jsou druhým nejnavštěvovanějším komplexem v Česku, musí člověk zamluvit dopředu a ideálně k sobě sehnat dalších devět lidí. Skupinová prohlídka vyjde na tisíc korun a trvá zhruba hodinu. V domě přírody vás průvodkyně seznámí s geologickou, biologickou a historickou rozmanitostí Českého krasu i nálezy, které jsou výjimečné v celém evropském kontextu, jako je primitivní žena stará přes 45 tisíc let.

Více si přečtěte v galerii.

 

Buďte první, kdo diskutuje.

Právě se děje

Další zprávy