Dřevorubecký mistr pokácel v České Lípě vánoční strom pro Prahu. Zvládl to za pět minut

22. 11. 2015 13:48
Pořadatelé trhů na Staroměstském náměstí v Praze dostali letos dvacet pět tipů na vánoční strom. Nejvíce se jím líbil 68 let starý a 23 letrů vysoký smrk v České Lípě, který by stejně musel padnout: bránil výstavbě parkoviště. Strom porazil dřevorubecký mistr republiky Jiří Vorlíček za pouhých pět minut, více než dvě hodiny mu pak ale trvalo upravit patu stromu, aby se vešel do připraveného otvoru na náměstí. Pětitunový strom se rozsvítí při zahájení vánočních trhů v sobotu 28. listopadu.
Dřevorubecký mistr republiky Jiří Vorlíček pokácel 22. listopadu v České Lípě 23 metrů vysoký smrk ztepilý, který ozdobí Staroměstské náměstí v Praze.
Dřevorubecký mistr republiky Jiří Vorlíček pokácel 22. listopadu v České Lípě 23 metrů vysoký smrk ztepilý, který ozdobí Staroměstské náměstí v Praze. | Foto: ČTK

Česká Lípa - Dřevorubecký mistr republiky Jiří Vorlíček v České Lípě za sněžení pokácel 23 metrů vysoký smrk, který ozdobí Staroměstské náměstí v Praze. Strom ještě v neděli čeká transport do Úžic na Mělnicku, převoz do Prahy je plánován na noc na úterý. Uvedl to vedoucí přepravy Martin Švestka.

Slavnostně rozsvícen by měl být strom na Staroměstském náměstí v den zahájení vánočních trhů v sobotu 28. listopadu. Zástupci magistrátu se kvůli tomu mají ještě sejít s firmou pořádající trhy v pondělí.

Strom starý 68 let zkušený dřevorubec porazil za necelých pět minut. V té době už smrk jistil jeřáb. "Nahoře je strom pevně zachycený. Jsou tam dva úvazky, každý udrží deset tun, a ještě je tam jeden záložní. Strom má asi čtyři až pět tun," uvedl produkční ředitel firmy Taiko Petr Hozák.

Uříznutím stromu a zkrácením na požadovaných 22 metrů ale práce pro dřevorubce neskončila. Další více než dvě hodiny mu zabralo, než ve spodní části seřízl kmen do výšky dvou metrů na průměr 50 centimetrů, aby se vešel do otvoru na Staroměstském náměstí.

"To je vždy nejnáročnější," řekl Vorlíček. Počasí mu prý přálo, při kácení sice sněžilo, pak se ale vyjasnilo. A vítr nebyl silný. "V této délce, když je uvázaný strom na jeřábu a fouká, tak pak je to ořezávání nepříjemné," dodal.

Přeprava stromu do obce Úžice zabere asi čtyři hodiny, na cestu by se měl vydat během odpoledne. Zhruba devadesátikilometrová trasa vede přes Zahrádky do Litoměřic a poté se pojede po dálnici D8.

"Nejsložitější bude průjezd Litoměřicemi, kde je šest kruhových křižovatek," uvedl Švestka.

Stromy určené pro pražské vánoční trhy se v posledních letech nekácejí v lesích, ale na pozemcích a v zahradách soukromníků nebo institucí. Jde většinou o osamocené stromy, které je vhodné porazit kvůli bezpečnosti, nebo stojí na pozemcích, na nichž se počítá s výstavbou.

Letos dostal pořadatel trhů 25 tipů, smrk z České Lípy z nich byl podle Hozáka nejhezčí.

Statný smrk ztepilý rostl na pozemku před továrnou firmy Fehrer Bohemia, ustoupit musí výstavbě parkoviště. Investor místo něj vysází desítku jiných stromů.

"Nechtěli jsme jen tak zničit hezky rostlý strom, ale projekt nových parkovacích míst, která jsou pro rozvoj společnosti důležitá, bohužel neumožnil jeho zachování. Rozhodli jsme se proto, že částku 10 000 korun, kterou jsme za vhodný tip získali, ještě znásobíme a vysadíme v okolí parkoviště menší stromy jako náhradu," uvedl jednatel firmy Pavel Mooz.

 

Právě se děje

Další zprávy