Moderní dřevěné podlahy už dávno nejsou prostá prkna přibitá k roštu. Dnes vybíráme z designové škály třívrstvých podlahových dílů, které mohou mít podobu parket nebo podélných lamel. Pokládají se lehce a rychle jako plovoucí, nebo je možné je celoplošně přilepit, například i přes podlahové vytápění. Mnoho druhů dřev, jejich barvení a různé povrchové úpravy tvoří kombinace, které se uplatní v jakémkoli interiéru, do nějž přenesou vlastnosti ušlechtilého, trvanlivého a voňavého materiálu. Krbová kamna se k dřevěným podlahám zcela jistě hodí.
Požární bezpečnost řeší norma
Norma ČSN 061008 stanovuje technické požadavky na požární bezpečnost pro instalaci, navrhování a montáž tepelných zařízení v dočasných i trvalých stavbách. Každý seriózní dodavatel krbových kamen má v souladu s touto normou zpracovanou technickou dokumentaci a návody k instalaci, kterými se vždy musíme řídit. Už projekt musí počítat s předepsanými vzdálenostmi kamen od stavebních konstrukcí, ev. hořlavých částí interiéru, případně i použití tepelného odstínění na stěny. Samotnou instalaci kamen doporučujeme nechat na odborné firmě.
Kámen, dlažba, cihly
Krbová kamna tedy nelze postavit na dřevěnou podlahu přímo, musí stát na podlaze z nehořlavého materiálu, která dále musí půdorys kamen dostatečně přesahovat. Ideální řešení představuje kámen nebo dlažba, někdy i neomítnuté cihly, k nimž se dřevěná podlaha dotáhne.
Kamenná podlaha
- odolává velmi vysokým teplotám, nehoří,
- nepoškodí ji náhodně vylétávající jiskry ani pád polene z výšky,
- popel lze uklidit bez estetických škod.
Přechod mezi kamenem a dřevem může být zcela plynulý a nenápadný, zvlášť když s ním od projektu počítáme a podlahové základy zhotovuje tatáž firma. Bezvýznamné není jistě ani to, že přírodní materiály, jako jsou dřevo a kámen, spolu mohou v interiéru vytvořit jedinečnou kompozici.
Izolační podložky
Druhý způsob jak vyhovět normě a instalovat kamna na nehořlavý podklad spočívá v izolačních podložkách. Výše zmíněná norma je definuje jako konstrukční prvky umístěné na podlaze či stěně z hořlavých hmot a určené k ochraně podlahy či stěny před tepelnými účinky kamen (obecně tepelných zařízení). Očekává se, že podložka účinně zabrání vznícení podlahy v případech manipulace s kamny, vypadnutí hořícího paliva z dvířek kamen atp.
Funkční i estetické požadavky výborně naplňují izolační skla. Na trhu jsou v různých barevných provedeních od čirých, přes kouřová po zcela černá a liší se i tloušťkou, čím silnější sklo, tím větší je jeho odolnost.
Izolační podložka se tedy koupí zvlášť, nezávisle na podlaze a položí se před instalací kamen a to tak, aby dostatečně a rovnoměrně přesahovala půdorys kamen.
Velmi doporučujeme zatmelit spáru po obvodu podložky a to i přes dojem, že sklo doléhá tak těsně, až se zdá, že žádná spára ani neexistuje. Vždy se totiž vyskytnou nečistoty menší, než sebenepatrnější mezera a pozdější čištění pod podložku zaneseného prachu nepřipadá v úvahu.
Krby
V případě krbů řešíme v podstatě totožný problém. Norma opět předepisuje dlažbu nebo izolační podložku sahající nejméně 80 cm před krb a 40 cm do stran, měřeno od hrany ohniště, nikoli od okraje obestavby krbu.