Drama jako z akčního filmu. Muž zachránil dítěti život vteřiny před příjezdem vlaku

Indický železničář Mayur Shelke riskoval svůj vlastní život, aby zachránil bezmocné dítě před přijíždějícím vlakem. To se procházelo po nástupišti, když najednou uklouzlo a spadlo do kolejiště. Železničář neváhal, rozběhl se po kolejišti a dítě vytáhl zpět na peron. A to vše jen několik okamžiků předtím, než místem projel vlak. Podívejte se na video z jeho hrdinské záchrany.
Muž riskoval svůj život, aby zachránil bezmocné dítě před přijíždějícím vlakem. | Video: Associated Press

Šestileté dítě se procházelo se svou matkou po nástupišti na indickém nádraží Vangani, vzdáleném asi 90 kilometrů od Bombaje. Po tom, co znenadání spadlo do kolejiště, zůstal jeho doprovod v šoku a nebyl schopný pomoci.

Pohotový železničář zahlédl, že se ke kolejišti blíží rozjetý vlak, a podařilo se mu dítě zvednout zpět na peron jen za několik vteřin. Bezprostředně poté jim běžel na pomoc i náhodný kolemjdoucí. Dítě ani jeho zachránce neutrpěli žádná zranění.

Celý incident zachytily bezpečnostní kamery na nádraží. Video se hned poté stalo hitem indických médií. K železničářově odvaze se vyjádřilo i tamní ministerstvo železnic.

"Riskoval svůj život, aby zachránil život někoho druhého. Vyjadřujeme poctu jeho odvaze a nejvyšší možné oddanosti jeho službě," uvedlo indické ministerstvo ve svém prohlášení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy