Komerční projekt - Více než pět stovek horských chat a skoro dva tisíce obhospodařovaných salaší: žádná jiná spolková země Rakouska se takovými čísly nemůže pochlubit. Salcbursko je zkrátka „nejsalašničtější“ oblastí celé země. Ideální pro dovolenou či výlet v čisté, nezkažené přírodě. Nahoře jako by se zastavil čas: horský sýr chutná stejně jako dříve a hospodáři horských usedlostí stále znají každý kout, každý strom svého „panství“. Pro ně je shánění krav, sečení horských luk či příprava regionálních pokrmů každodenním chlebem; pro návštěvníky to však představuje stále vzácnější exotiku.
Dovolená v Rakousku
Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.
Kaiserschmarrn („císařský trhanec“), noky či krajáč podmáslí: to je jen nástin zdejší tradiční stravy, kterou na mnoha horských chatách Salcburska můžete ochutnat. Jako „moučníku“ si zdarma můžete dopřát vždy perfektní scenerie a dalekých výhledů. S takovým aranžmá je snadné zapomenout na plynoucí čas. Nahoře v horách má všechno zpomalené tempo.
Salcburskem prochází tematická turistická trasa Salzburger Almenweg (Salcburská salašnická cesta), která je na celkové délce 350 kilometrů rozdělena do 31 denních etap. Ty se liší jak délkou, tak obtížností; vyberou si proto jak rodiny s dětmi, tak i zkušení horalové. Výchozí a cílové body všech etap jsou vždy v horských osadách či jejich blízkosti, v některých případech můžete pro usnadnění výstupu použít lanovku. S sebou do batohu si toho moc brát nemusíte – nějaká horská chata nebo salaš s občerstvením se na trase najde vždy.
Putování po horských stráních můžete zahájit nedaleko zemského hlavního města, starobylého Salcburku (Salzburg). Masiv Hochkönigu (2941 m) se dominantně tyčí blízko bavorské hranice, směrem k jihu se jeho svahy sklánějí do malebných, odlehlých údolí. Úbočím masivu prochází více než 70 kilometrů dlouhá značená cesta Königsweg (Královská cesta), která vytváří okruh, a můžete ji absolvovat za čtyři dny. Výchozími místy jsou malebné horské obce Maria Alm nebo Mühlbach a jednoticí prvek všech částí představují ohromující výhledy na majestátní vrchol Hochkönigu.
Jinou vynikající „salašnickou“ oblast představuje území Radstatt-Filzmoos, v těsné blízkosti proslulého horského střediska Schladmingu (to leží již ve Štýrsku). Tady je terén o něco náročnější, ale pokud by vám ani to nestačilo a hledali byste na „salašnické cestě“ opravdové výzvy, tak se vydejte do údolí Grossarltal. Toto údolí se sice nachází nedaleko slavného, mondénního střediska Bad Gastein, Grossarltal je však údolím dopravně slepým, a proto mnohem méně frekventovaným. Salcburská salašnická cesta tu překonává poměrně vysoké hřebeny a zavede vás do málo navštěvovaných míst.
Nezřídka až nad mraky se na páteřní salašnické cestě dostanete také v okolí průsmyku Obertauern, který je součástí hlavního alpského hřebene. V této oblasti cesta prochází velkou částí nad hranicí lesa a vystupuje nad úroveň 2000 nadmořských metrů.
Tento článek je součástí speciálního projektu, financovaného Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.