Vídeň, jak ji neznáte. Objevte největší vinařské město světa

red
26. 9. 2016 0:01
Chrám svatého Štěpána, proslulé obrazárny, fiakry před Hofburgem či Johann Strauss: tím vším je rakouská metropole známá daleko za hranicemi. Jenže Vídeň má ještě více tváří, než byste čekali. Severozápadní okraj města se zvedá do svahů Vídeňského lesa, pěkné vrchoviny, která je z nemalé části pokryta vinicemi. Ano, Vídeň je též metropolí vína – do té míry jako žádné jiné velkoměsto světa. Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.
Bohatá tabule mezi vinicemi při vinobraní
Bohatá tabule mezi vinicemi při vinobraní | Foto: Wien Tourismus

Komerční projekt - Je to docela jednoduché: nejprve si užijete prohlídku vídeňských pamětihodností v centru města a pak se během pár desítek minut přesunete doprostřed zeleně. K vinicím, které šplhají po svazích na okraji Vídně, vás pohodlně doveze městská doprava. Je to senzační změna. Opustíte město a přitom ho máte stále na dosah.

Dovolená v Rakousku

Dovolená v Rakousku - Bregenzerwald

Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.

Další tipy na dovolenou najdete zde >> 

Řadu vídeňských vinařství najdete ve čtvrti Grinzing, kdysi samostatné obci, dnes ze severní strany téměř kompletně obklopené vinicemi. Při procházce malebnými uličkami Grinzingu narazíte na Heuriger, tedy vinný šenk, na každém druhém kroku. Významnou vinařskou oblastí je také vrch Nussberg, rovněž z velké části pokrytý vinohrady. Na jeho svazích najdete dvě z předních vídeňských vinařství, Mayer am Nussberg a Heuriger Sirbu.

Nejen v těchto podnicích se ve sklenici obvykle nejprve octne Veltlínské zelené, vídeňská vinařství však často nabízejí také místní specialitu Gemischter Satz. Tato „odrůda“, která je výsledkem mísení různých druhů hroznů na jedné vinici, se v posledních letech těší zvýšené popularitě. Mimo Vídeň se s ní setkáte jen výjimečně, Gemischter Satz každopádně získala chráněné regionální označení v rámci EU; vždy se jedná o bílé víno.

Pohled z vinice na Vídeň
Pohled z vinice na Vídeň | Foto: Wien Tourismus

Na vídeňských předměstích však nejde jen o víno, přidanou hodnotou vídeňských vinařství je právě výhled na město. Pod vámi tiše plyne Dunaj, na protilehlém břehu se tyčí moderní výškové budovy UNO-City a televizní věž, z moře husté zástavby vídeňského centra uvidíte vystupovat věže Svatoštěpánské katedrály. A pokud obrátíte zrak vzhůru, všimnete si na kopci výrazného světlého kostela. To je Leopoldsberg, místo, odkud byla řízena obrana Vídně při tureckém obléhání v roce 1683.

Mimořádnou geografii vídeňských vinic si ještě více vychutnáte, pokud se po posezení při víně vydáte na pěší procházku mezi vinicemi. Jedna z tamějších stezek je na víno přímo zaměřena: Kahlenberger Weinrundwanderweg (Okružní vinná stezka kolem Kahlenbergu) je osazena informačními tabulemi, z nichž se dozvíte vše o historii i současnosti pěstování vína ve Vídni. Nebo to celé pojmete obráceně: nejprve strávíte pár desítek minut putováním mezi vinicemi, abyste si jejich plody o to více vychutnali posléze.

Bohatá tabule na vinici
Bohatá tabule na vinici | Foto: Wien Tourismus

Jinou perspektivu vídeňského vinařství nabídne návštěva čtvrti Stammersdorf na protilehlém, levém břehu Dunaje. Na rozdíl od Grinzingu se jeho zástavba nachází v rovině. Najdete tam starobylé uličky lemované vinnými sklepy. Vinařství (Heuriger nebo Weinhof) potkáte opět nepočítaně. Pěší trasa začínající ve Stammersdorfu je nejprve lemovaná vinicemi, později mírně stoupá na vrch Bisamberg a vede pěknými dubovými lesy, aby na závěr klesla k Dunaji.

Hitparáda vídeňského vína tím ovšem nekončí, můžete si ji užít i později večer po návratu do centra. Docela jiný zážitek nabídnou moderní designové vinárny v centru, jako je třeba Zum gschupftn Ferdl, první bio vinný šenk ve Vídni. A druhý den po ránu slunce zase osvítí vinicemi pokryté svahy: túra po stopách vídeňské vinné kultury může pokračovat…

Dovolená v Rakousku | Video: Österreich Werbung

Tento článek je součástí speciálního projektu, financovaného Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Smartwings budou další měsíc pod ochranou, jednají o úvěru

Letecká společnost Smartwings získala další čas na řešení svých ekonomických problémů. Městský soud v Praze tento pátek vyhlásil na jeden měsíc moratorium na majetek firmy. Prodloužil tak stávající ochranu, kterou společnost využívá od loňského srpna. Informoval o tom server Zdopravy.cz. Aerolinky nyní jednají o úvěru, který by měl být krytý státem. Dceřiné ČSA, které mají také problémy, tento pátek podaly v insolvenčním řízení návrh na reorganizaci firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy