Dospívající chtějí méně sexu. Čas tráví s rodinou a romantické vztahy udržují na dálku

Magazín Magazín
21. 7. 2018 17:00
Mladí mezi 16 až 18 lety raději tráví čas s rodinou, mají zodpovědný přístup k životu, nepijí tolik alkoholu a nejsou příliš sexuálně aktivní, zjistila britská studie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle organizace British Pregnancy Advisory Service (BPAS) dvě třetiny z tisícovky dotazovaných dospívajících mezi 16 a 18 rokem života ještě neměly sex a čtvrtina nikdy nepila alkohol. Většina teenagerů dává přednost vzdělání, soustředí se na budoucí kariéru a volný čas tráví s rodinou a přáteli.

I mladí lidé v Česku stavějí na přední příčky v životě rodinu, zdraví a práci, ukázala nedávno zveřejněné studie České spořitelny a agentury Kantar

Výsledky britského průzkumu naznačují, že skloubit studium, práci a čas s přáteli je pro mladé čím dál tím těžší. Na druhou stranu stráví v průměru pět hodin denně online, aniž by řešili práci nebo studium. Pouze čtvrtina dotazovaných dává přednost osobnímu kontaktu s přáteli před tím virtuálním.

Větší zodpovědnost a vyzrálost

Mladí lidé, kteří se se svými přáteli vídají častěji, jsou také podle průzkumu sexuálně aktivnější. Katherine O'Brienová z BPAS britské televizní stanici BBC řekla, že současná generace dospívajících si více uvědomuje ekonomická rizika a dává přednost vzdělání.

"Jsou zodpovědnější a vyzrálejší, zejména co se týče konzumace alkoholu a sexu," popsala.

Psychiatrička Ildiko Kovacsová z univerzity v San Diegu před časem uvedla, že dnešní dvacátníci nejsou tolik sexuální aktivní, protože mají přístup k pornografii na internetu.

Britská organizace Health Foundation zase nedávno uveřejnila studii, podle které budou dnešní mileniálové ve středním věku náchylnější k srdečním onemocněním, rakovině nebo cukrovce, protože trpí stresem ze zaměstnání, vztahů nebo obtížně dostupného bydlení.

Video: České děti pijí nejvíc alkoholu v Evropě

Je strašně důležité, aby dospívající přišli do kontaktu s návykovými látkami co nejpozději, vždy to jde ruku v ruce s dalšími negativními jevy. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy