Dospívající chtějí méně sexu. Čas tráví s rodinou a romantické vztahy udržují na dálku

Magazín Magazín
21. 7. 2018 17:00
Mladí mezi 16 až 18 lety raději tráví čas s rodinou, mají zodpovědný přístup k životu, nepijí tolik alkoholu a nejsou příliš sexuálně aktivní, zjistila britská studie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle organizace British Pregnancy Advisory Service (BPAS) dvě třetiny z tisícovky dotazovaných dospívajících mezi 16 a 18 rokem života ještě neměly sex a čtvrtina nikdy nepila alkohol. Většina teenagerů dává přednost vzdělání, soustředí se na budoucí kariéru a volný čas tráví s rodinou a přáteli.

I mladí lidé v Česku stavějí na přední příčky v životě rodinu, zdraví a práci, ukázala nedávno zveřejněné studie České spořitelny a agentury Kantar

Výsledky britského průzkumu naznačují, že skloubit studium, práci a čas s přáteli je pro mladé čím dál tím těžší. Na druhou stranu stráví v průměru pět hodin denně online, aniž by řešili práci nebo studium. Pouze čtvrtina dotazovaných dává přednost osobnímu kontaktu s přáteli před tím virtuálním.

Větší zodpovědnost a vyzrálost

Mladí lidé, kteří se se svými přáteli vídají častěji, jsou také podle průzkumu sexuálně aktivnější. Katherine O'Brienová z BPAS britské televizní stanici BBC řekla, že současná generace dospívajících si více uvědomuje ekonomická rizika a dává přednost vzdělání.

"Jsou zodpovědnější a vyzrálejší, zejména co se týče konzumace alkoholu a sexu," popsala.

Psychiatrička Ildiko Kovacsová z univerzity v San Diegu před časem uvedla, že dnešní dvacátníci nejsou tolik sexuální aktivní, protože mají přístup k pornografii na internetu.

Britská organizace Health Foundation zase nedávno uveřejnila studii, podle které budou dnešní mileniálové ve středním věku náchylnější k srdečním onemocněním, rakovině nebo cukrovce, protože trpí stresem ze zaměstnání, vztahů nebo obtížně dostupného bydlení.

Video: České děti pijí nejvíc alkoholu v Evropě

Je strašně důležité, aby dospívající přišli do kontaktu s návykovými látkami co nejpozději, vždy to jde ruku v ruce s dalšími negativními jevy. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy