Dojemné fotky kojící matky podstupující chemoterapii obletěly svět. Syn jí pomohl zvládnout rakovinu

jaz
22. 10. 2015 13:00
Američance v pokročilém stadiu těhotenství diagnostikovali rakovinu prsu. Ještě před porodem prodělal první kolo chemoterapie a podstoupila jednostrannou mastektomii. Začátkem letošního roku se jí narodil zdravý syn, kterého mohla kojit vlastním mlékem jen pár týdnů. Fotografie, která zachycuje ženu těsně po porodu, jak kojí syna ze zbylého prsu, obletěla svět a zvedla velkou vlnu solidarity. Lidé poslali trojnásobné matce téměř 200 tisíc korun na léčebné výdaje.
Foto: Facebook

Tallahassee (Florida) – Sarah Whitney se ve 20. týdnu těhotenství dozvěděla, že trpí rakovinou prsu ve třetím stadiu, což vyžadovalo okamžité odejmutí celého levého prsu a nastoupení prvního kola chemoterapie. Přes veškerý stres a příznaky spojené s léčbou rakoviny porodila 21. dubna zdravého syna jménem Kal-El.

"Je to pro mě stále naprosto šokující a nečekané, že to lidé začali sdílet," řekla jednatřicetiletá matka serveru Today, když její snímek z porodnice od fotografky Kate Murray, na kterém kojí svého čerstvě narozeného syna ze zbylého prsu, sdílely na sta tisíce lidí. Proto se také rozhodla svůj příběh vyprávět médiím.

Po porodu, kdy už zažívala naplno vedlejší účinky léčby rakoviny, a to i s nevolnostmi a vypadáváním vlasů, se musela rozloučit s tím, že by svého syna mohla kojit. Po pár týdnech totiž znovu nastupovala na další kola o mnoho silnější chemoterapie a mateřské mléko by se v tu chvíli stalo pro dítě nebezpečným.

"Kojila jsem své první děti. Bylo to instinktivní, přirozené a pro mě velice důležité. Milovala jsem to. Těšila jsem se, že mě znovu bude tohle pojit s mým dítětem, takže když mi řekli, že nebudu moci rodit tak, jak chci já – bez léků, přirozeně do vody  a že nebudu moci ani kojit, zlomilo mi to srdce," řekla Sarah která začátkem tohoto týdne ukončila chemoterapii i ozařování a nyní dostává jen infuze léku Herceptin. Na dalších deset let se bude muset smířit s pravidelným užíváním léků.

Kromě toho uvažuje nad druhou mastektomií, aby tak předešla dalšímu útoku rakoviny. Nečekala ovšem, že jí lékaři zakážou již znovu otěhotnět. "Musím to přijmout. Chci tu být pro tři děti, které mám, místo toho, abych riskovala pro dítě, které nemám," řekla Whitney, která má doma již sedmiletou Corah a šestiletého Phoenixe.

Její boj o vlastní život i život dítěte sledovala řada lidí a mimo jiné i organizace Gentle Birth Options, která matce zajistila dodávky mateřského mléka. Její podporovatelé dokonce založili účet na crowdfundingovém portálu GoFundMe, kde žádají částku 10 tisíc dolarů na léčebné výlohy pro Sarah, což je něco málo přes 200 tisíc. Do dnešního dne jí lidé přispěli 184 tisíc korun.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy