Kdo sledoval návrat vesmírné celebrity Scotta Kellyho po roce ve vesmíru zpět na Zemi, nemohl si nevšimnout, jak dobře a svěže kosmonaut vypadá. To potěšilo všechny, kdo připravují plány pro let na Mars a obávali se, že se dlouhodobý pobyt mimo gravitaci podepíše na tělesné kondici kosmonautů.
Rozhodující samozřejmě budou až detailní testy jeho zdravotního stavu. V čistě teoretické rovině je však skutečnost, že Scott Kelly omládl, vědecky podložená.
Welcome back to Earth, Scott Kelly. After a year in orbit, Relativity says you’re 1/100 sec younger than you’d otherwise be.
— Neil deGrasse Tyson (@neiltyson) March 2, 2016
Server Huffington Post upozorňuje na výpočet uznávaného astrofyzika z Columbijské univerzity. Neil deGrasse Tyson říká, že díky teorii relativity a jevu zvanému "dilatace času" (zpomalení času) Scottu Kellymu skutečně ubíhal čas pomaleji. Jeho tvrzení podpořil i další astrofyzik a autor knihy Co je relativita? Jeffrey Bennett.
"Relativita nám říká, že když my (v tomto případě my všichni na Zemi) pozorujeme někoho jiného, jenž se pohybuje vůči nám (v tomto případě ISS), zjistíme, že těmto pohybujícím se věcem nebo lidem běží čas pomaleji," cituje server Bennetta.
V podstatě jde o podobný efekt jako ve sci-fi filmech, v nichž se astronauti vypraví rychlostí blížící se rychlosti světla k daleké planetě, a když se vrátí na Zem, jsou o mnoho let mladší než jejich někdejší vrstevníci.
V případě Scotta Kellyho není skutečnost tak dramatická, jelikož se ISS pohybovala rychlostí pouhých 7,8 km za sekundu, zatímco rychlost světla je 300 tisíc kilometrů za sekundu. Protože na vesmírné stanici strávil 340 dnů, je už jeho "omládnutí" počitatelné, byť se dostaneme jen k číslu 0,01 sekundy.
Svěží tvář Scotta Kellyho v kazašské poušti přesto vypadala po přistání podstatně mladší, než jak uvádějí přesné výpočty světových fyziků.