Slepice v klecových chovech zažívají peklo, po Česku teď budou vyprávět své příběhy

Marta Plecitá
25. 5. 2019 17:39
Téměř žádný volný prostor, stres ze souboje o krmení nebo celoživotní stání na šikmé mřížové podlážce. Omezit klecové chovy a pomoci českým slepicím k lepším životním podmínkám je cílem akce Slepičí tour, kterou v pátek 24. května odstartoval spolek OBRAZ (Obránci zvířat). Sedm plyšových slepic se díky dobrovolníkům a ambasadorům vydá do desítek měst a obcí ve všech 14 krajích Čech a Moravy, aby upozornily na zodpovědnost každého zákazníka za vlastní spotřební rozhodování a podpořily snahu o úplný legislativní zákaz klecových chovů.
Foto: OBRAZ (Spolek Obráznci zvířat)

Princip Slepičí tour je jednoduchý. Známé osobnosti - například herečka Patricie Solaříková, zpěvačka Ewa Farna nebo zpěvák Ben Cristovao - se plyšových slepic ujaly, pojmenovaly je a vytvořily jim osobitou vizáž, aby tak ukázaly, že legislativní zákaz podporují.

Všechny plyšové hrdinky mají své jméno, životní příběh a instagramový účet. Za pomoci dobrovolníků a aktivistů budou cestovat z města do města a vyprávět hrůzné příběhy zažité v klecových chovech.

Každá z nich symbolicky zastupuje miliony dalších, které se nemohou v přeplněných klecích hýbat, natož procestovat republiku. Dobrovolníci se budou na podporu zákazu klecových chovů s plyšovými slepicemi fotit u dominant svých měst, podepisovat petice a zapojovat do akce další lidi.

Fotky budou sdílet jednotlivé slepičí hrdinky na svých instagramových profilech. Vznikne tak řada zajímavých obrázků, jejichž prostřednictvím lidé mohou dát najevo, že s klecovými chovy nesouhlasí.

"Slepice v klecových chovech zažívají peklo. Celý svůj život stráví namačkané v drátěné kleci, ze které není úniku. Mnozí politici tvrdí, že to nikoho mimo Prahu nezajímá. Chceme je vyvést z omylu a ukázat, že Čechům ze všech koutů země na zvířatech záleží a jsou soucitní stejně jako lidé v Německu a Rakousku. Tam už tento krutý způsob chovu zakázali," říká Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ. "Chceme dokázat, že i ti Češi, kteří mají hluboko do kapsy, nechtějí ušetřit za každou cenu. Rozdíl 20 haléřů na jednom vejci je totiž vykoupený celoživotním utrpením slepic," dodává Menčíková.

Řetězce mění chování

Většina velkých řetězců včetně Makra, Teska či Globusu již díky kampani ochránců zvířat deklarovala odstranění vajec z klecových chovů z nabídky do roku 2025.

"Diskuse o klecových vejcích a způsobech chovu nosnic zákazníky v dobrém slova smyslu probudila," potvrzuje Rita Gabrielová z oddělení externí komunikace Globusu ČR. "Zejména ti mladší se začali o problematiku více zajímat, více o ní diskutují a na prodejní ploše hledají sortiment, který odpovídá jejich představám o zdravých podmínkách chovu. Nemluvíme nyní jen o podestýlkových vejcích, ale i o kategorii bio, která je ve skupině mladších zákazníků stále více oblíbená," dodává.

Ben Cristovao a jeho slepice
Ben Cristovao a jeho slepice | Foto: OBRAZ (Spolek Obráznci zvířat)

Způsob chovu slepic se přímo odráží na konečné ceně vajec. Ty z klecových chovů vyjdou spotřebitele nejlevněji, což pro vysoké procento zákazníků zůstává hlavním motivem k jejich nákupu. Na druhé straně prudce stoupá i zájem o vejce z volných a farmářských chovů, kde mají slepice životní podmínky nejpřirozenější.

To potvrzuje Šárka Petrovičová, majitelka obchodu Neobaleno na pražských Lužinách. "Způsob chovu slepic lidi stále více zajímá. Navíc má přímý vliv na kvalitu vajec i na jejich chuť. V našem obchodě v přímém přenosu sledujeme, jak rychle stoupá zájem o produkci z menších lokálních farem a ochota vydat za kvalitní vejce i o několik korun více než dříve," vysvětluje.

Rozeznat v supermarketu vejce, které nepochází od slepice žijící v nevhodných životních podmínkách, není z pohledu zákazníka vždy jednoduché. Řada označení jako "farmářské vejce, vejce z farmy, české vejce" může mít čistě marketingový účel a nemusí vypovídat nic o původu vejce. Stejně tak pojmy omega vejce a cereální vejce označují typ krmiva nebo obsah látek ve vejci, nikoli šetrnější způsob zacházení se slepicemi v chovu.

Jak se vyznat v označení vajec?

Chov slepic
0 - nosnice chované v souladu s ekologickým zemědělstvím
1 - nosnice ve volném výběhu
2 - nosnice v halách (na podestýlce)
3 -  nosnice v klecích

Hmotnost vejce
S = small - do 53 gramů
M = middle - 53 až 63 gramů
L = large - 63 až 73 gramů
XL = extra large - nad 73 gramů

Mnoho zákazníků tak až při vybalování nákupu doma zjistí, že si přinesli "farmářské omega vejce" z klecového chovu. "Jediným vodítkem spolehlivě určujícím, z jakého chovu vejce pochází, je číselné označení," vysvětluje Jana Menčíková. "Číslo 3 značí klecový chov, číslo 2 chov v halách. Nejšetrnější jsou vejce s číslem 0, označujícím biochov."

Slepičí tour vyvrcholí 8. června v Pelhřimově, kde bude probíhat Festival rekordů a kuriozit. Na něm si "plyšová parta" převezme titul pro nejzcestovalejší hejno slepic a zapíše se tak do České knihy rekordů.

Obránci zvířat už mají s podobným projektem zkušenosti. Před dvěma lety podnikli akci nazvanou Měsíc v kleci na podporu zákazu kožešinových farem. Jejich snažení bylo tehdy úspěšné a kožešinové farmy jsou od ledna 2019 v České republice zakázány.

Video: Podívejte se, jak slepice snáší klecové chovy

Životní prostor o velikosti papíru A4. Jak slepice snáší klecové chovy? | Video: OBRAZ - Obránci zvířat
 

Právě se děje

před 17 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy