Slepice v klecových chovech zažívají peklo, po Česku teď budou vyprávět své příběhy

Marta Plecitá
25. 5. 2019 17:39
Téměř žádný volný prostor, stres ze souboje o krmení nebo celoživotní stání na šikmé mřížové podlážce. Omezit klecové chovy a pomoci českým slepicím k lepším životním podmínkám je cílem akce Slepičí tour, kterou v pátek 24. května odstartoval spolek OBRAZ (Obránci zvířat). Sedm plyšových slepic se díky dobrovolníkům a ambasadorům vydá do desítek měst a obcí ve všech 14 krajích Čech a Moravy, aby upozornily na zodpovědnost každého zákazníka za vlastní spotřební rozhodování a podpořily snahu o úplný legislativní zákaz klecových chovů.
Foto: OBRAZ (Spolek Obráznci zvířat)

Princip Slepičí tour je jednoduchý. Známé osobnosti - například herečka Patricie Solaříková, zpěvačka Ewa Farna nebo zpěvák Ben Cristovao - se plyšových slepic ujaly, pojmenovaly je a vytvořily jim osobitou vizáž, aby tak ukázaly, že legislativní zákaz podporují.

Všechny plyšové hrdinky mají své jméno, životní příběh a instagramový účet. Za pomoci dobrovolníků a aktivistů budou cestovat z města do města a vyprávět hrůzné příběhy zažité v klecových chovech.

Každá z nich symbolicky zastupuje miliony dalších, které se nemohou v přeplněných klecích hýbat, natož procestovat republiku. Dobrovolníci se budou na podporu zákazu klecových chovů s plyšovými slepicemi fotit u dominant svých měst, podepisovat petice a zapojovat do akce další lidi.

Fotky budou sdílet jednotlivé slepičí hrdinky na svých instagramových profilech. Vznikne tak řada zajímavých obrázků, jejichž prostřednictvím lidé mohou dát najevo, že s klecovými chovy nesouhlasí.

"Slepice v klecových chovech zažívají peklo. Celý svůj život stráví namačkané v drátěné kleci, ze které není úniku. Mnozí politici tvrdí, že to nikoho mimo Prahu nezajímá. Chceme je vyvést z omylu a ukázat, že Čechům ze všech koutů země na zvířatech záleží a jsou soucitní stejně jako lidé v Německu a Rakousku. Tam už tento krutý způsob chovu zakázali," říká Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ. "Chceme dokázat, že i ti Češi, kteří mají hluboko do kapsy, nechtějí ušetřit za každou cenu. Rozdíl 20 haléřů na jednom vejci je totiž vykoupený celoživotním utrpením slepic," dodává Menčíková.

Řetězce mění chování

Většina velkých řetězců včetně Makra, Teska či Globusu již díky kampani ochránců zvířat deklarovala odstranění vajec z klecových chovů z nabídky do roku 2025.

"Diskuse o klecových vejcích a způsobech chovu nosnic zákazníky v dobrém slova smyslu probudila," potvrzuje Rita Gabrielová z oddělení externí komunikace Globusu ČR. "Zejména ti mladší se začali o problematiku více zajímat, více o ní diskutují a na prodejní ploše hledají sortiment, který odpovídá jejich představám o zdravých podmínkách chovu. Nemluvíme nyní jen o podestýlkových vejcích, ale i o kategorii bio, která je ve skupině mladších zákazníků stále více oblíbená," dodává.

Ben Cristovao a jeho slepice
Ben Cristovao a jeho slepice | Foto: OBRAZ (Spolek Obráznci zvířat)

Způsob chovu slepic se přímo odráží na konečné ceně vajec. Ty z klecových chovů vyjdou spotřebitele nejlevněji, což pro vysoké procento zákazníků zůstává hlavním motivem k jejich nákupu. Na druhé straně prudce stoupá i zájem o vejce z volných a farmářských chovů, kde mají slepice životní podmínky nejpřirozenější.

To potvrzuje Šárka Petrovičová, majitelka obchodu Neobaleno na pražských Lužinách. "Způsob chovu slepic lidi stále více zajímá. Navíc má přímý vliv na kvalitu vajec i na jejich chuť. V našem obchodě v přímém přenosu sledujeme, jak rychle stoupá zájem o produkci z menších lokálních farem a ochota vydat za kvalitní vejce i o několik korun více než dříve," vysvětluje.

Rozeznat v supermarketu vejce, které nepochází od slepice žijící v nevhodných životních podmínkách, není z pohledu zákazníka vždy jednoduché. Řada označení jako "farmářské vejce, vejce z farmy, české vejce" může mít čistě marketingový účel a nemusí vypovídat nic o původu vejce. Stejně tak pojmy omega vejce a cereální vejce označují typ krmiva nebo obsah látek ve vejci, nikoli šetrnější způsob zacházení se slepicemi v chovu.

Jak se vyznat v označení vajec?

Chov slepic
0 - nosnice chované v souladu s ekologickým zemědělstvím
1 - nosnice ve volném výběhu
2 - nosnice v halách (na podestýlce)
3 -  nosnice v klecích

Hmotnost vejce
S = small - do 53 gramů
M = middle - 53 až 63 gramů
L = large - 63 až 73 gramů
XL = extra large - nad 73 gramů

Mnoho zákazníků tak až při vybalování nákupu doma zjistí, že si přinesli "farmářské omega vejce" z klecového chovu. "Jediným vodítkem spolehlivě určujícím, z jakého chovu vejce pochází, je číselné označení," vysvětluje Jana Menčíková. "Číslo 3 značí klecový chov, číslo 2 chov v halách. Nejšetrnější jsou vejce s číslem 0, označujícím biochov."

Slepičí tour vyvrcholí 8. června v Pelhřimově, kde bude probíhat Festival rekordů a kuriozit. Na něm si "plyšová parta" převezme titul pro nejzcestovalejší hejno slepic a zapíše se tak do České knihy rekordů.

Obránci zvířat už mají s podobným projektem zkušenosti. Před dvěma lety podnikli akci nazvanou Měsíc v kleci na podporu zákazu kožešinových farem. Jejich snažení bylo tehdy úspěšné a kožešinové farmy jsou od ledna 2019 v České republice zakázány.

Video: Podívejte se, jak slepice snáší klecové chovy

Životní prostor o velikosti papíru A4. Jak slepice snáší klecové chovy? | Video: OBRAZ - Obránci zvířat
 

Právě se děje

před 2 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 48 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy