Ústí nad Labem - Předlice jsou ústecká čtvrt, romské ghetto plné rozbitých domů, předražených plesnivých ubytoven a zmaru. Lidem odsouzeným k životu v této vyloučené lokalitě se snaží pomoci terénní pracovníci Člověka v tísni.
Mezi nimi je i Pavlína Daňhelková, koordinátorka motivačních a podpůrných aktivit pro mládež v Předlicích. V rámci nízkoprahového klubu "Mixer" realizuje projekt TV Předlice. Zdejší převážně romská mládež natáčí reportáže o tom, co mladým vadí v jejich lokalitě a co by rádi změnili.
"Bohužel ne každý je ochoten jít s kůží na trh. Vzhledem k diskusím a potřebám mnohých občanů vyjádřit svůj negativní postoj ke všemu, co se kolem nich děje, je obtížné motivovat další kluky a holky k natáčení," líčí Pavlína Daňhelková.
TV Předlice
Funguje v Předlicích jako jedna z aktivit komunitního klubu Mixér díky organizaci Člověk v tísni.. "Vysílá" jednou měsíčně pomocí kanálu YouTube. Reportéry jsou děti a mládež ze zdejšího "ghetta". Jedná se o občanské a participativní médium, které se orientuje na komunitu a její potřeby, naplňuje právo na komunikaci a podporuje participaci členů komunity. Klade důraz na možnost sebevyjádření.
Jako obranu před negativními reakcemi většinové společnosti používají ve svých příspěvcích humor a ironii. V reportážích si tak pochvalují lavičky bez sedadel nebo přechody, které nejsou vidět, a nedá se tudíž po nich přejít. Za pozitivní ovlivňování života v komunitě získali v roce 2014 cenu Gratias Tibi.
Aktuálně.cz: Jak a kdy nápad na TV Předlice vznikl?
Začátek TV Předlice byl spjat s workshopem, který proběhl na jaře roku 2013. Kluci a holky z Předlic vymýšleli, co je v lokalitě trápí a co by chtěli změnit. Jedním z podnětů bylo zvýraznění přechodů a zajištění bezpečnosti na zdejších komunikacích. Vyrazili jsme do ulic, sepsali petici a natočili video o "neviditelných" přechodech a lavičkách v Předlicích. Ukázalo se, že média "hýbou světem". Proto jsme se rozhodli v natáčení pokračovat a poukazovat na dění kolem sebe.
A.cz: Jak televize funguje?
Pavlína Daňhelková: TV Předlice funguje čistě na bázi dobrovolnictví, což je mnohdy limitující a vede to k nestabilitě i nižší frekvenci natáčení. I přesto je naší snahou jednou za měsíc vysílat, motivovat další reportéry k vytváření reportáží a plně zaškolit mládež ve tvorbě "zpravodajství" a sociálních spotů. Vzhledem k nulovému rozpočtu vysíláme pouze na internetu na YouTube pod názvem TV Předlice, kde každý může zhlédnout veškeré reportáže.
A.cz: Kdo a proč se na vysílání TV Předlice podílí?
Jedná se o aktivitu mládeže z Předlic, která má skrze natáčení reportáží možnost vyjádřit, co je trápí, co je baví, poukázat na problémy lokality či představit svou čtvrť široké veřejnosti v lepším světle, než je obvykle vnímána. Kromě toho si zlepšují komunikační dovednosti a mediální kompetence.
A.cz: Jak velký je mezi předlickou mládeží zájem o práci ve zdejší televizi?
Bohužel ne každý je ochoten jít s kůží na trh. Vzhledem k diskusím a potřebám mnohých občanů vyjádřit svůj negativní postoj ke všemu, co se kolem nich děje, je obtížné motivovat další kluky a holky k natáčení. Máme dva hlavní reportéry a další členy týmu, kteří v den natáčení mají chuť spolupracovat. Dosud si natáčení vyzkoušelo přibližně 15 mladých lidí ve věku 14 až 26 let. Ještě jednou bych chtěla zdůraznit, že se jedná o dobrovolnou činnost, to jen kdyby měl opět někdo pocit, že nás tvrdě platí ze svých daní.
A.cz: Proč jste si jako svůj hlavní boj vytyčili vyznačení "neviditelných" přechodů? A jak je tento boj úspěšný?
Zdejší "neviditelné" přechody byly jednou z věcí, se kterou kluci a holky chtěli něco udělat. Postupně jsme realizovali kroky pro jejich zviditelnění. Vytvořili jsme petiční výbor, a sbírali podpisy. Petice s 98 podpisy nám byla bohužel zamítnuta. Vymysleli jsme proto spot v rámci nově založené TV Předlice, který jsme promítali na konferencích a dalších koordinačních skupinách. Jednali jsme se zastupiteli i s politiky. Mladí lidé z Předlic se tak nově začali angažovat a reagovat na dění kolem sebe. Díky úsilí mládeže byla zřízena dohledová služba, v níž byli zaměstnáni dva reportéři TV Předlice.
A.cz: Předlice jsou vyloučená ústecká lokalita. Dotýká se vaše televize i těchto problémů – sociální vyloučenosti, izolace, špatných životních podmínek, rasismu…?
Natáčíme spoty, které se dotýkají aktuálních problémů a života kolem nás. Vnímám vzrůst angažovanosti zdejší mládeže ve veřejném dění. TV Předlice jim dává prostor vyjádřit se k aktuální situaci v jejich čtvrti i ve společnosti. Máme snahu většinou reagovat na vážný problém, ale na druhou stranu nechceme nudit, proto často neváháme použít humor a ironii.
A.cz: Vaše televize se také měla angažovat proti rasistickým pochodům v lokalitě v květnu 2014. Jak akce dopadla?
Každý rasistický pochod pochopitelně vzbuzuje v místních obyvatelích strach. Proto jsme se rozhodli na Prvního máje uspořádat soutěže pro děti a akce pro celé rodiny, které by jinak celý den trávily doma zavření se strachem, že je někdo přijde napadnout, protože nesnáší jejich národnost. TV Předlice byla u toho, natočili jsme také krátký spot, který přirovnává neonacistický pochod ke stádu oveček.
A.cz: Dětem z Předlic se nelíbilo, že když už se Předlice objeví v médiích, zaručeně je to negativní zpráva. Podařilo se vám s tím prostřednictvím vaší televize něco udělat?
Svoboda slova je základ demokracie, ale bohužel musíme tak nutně počítat nejen s přízní našich fanoušků, ale i s negativními ohlasy a někdy i s urážkami na internetu ve veřejné diskusi pod příspěvky TV Předlice. Kritický postoj k produkci videí od většinové společnosti je silně demotivující faktor pro nové reportéry TV Předlice.
A.cz: Jaké jsou reakce diváků přímo v Předlicích?
Naše TV je v Předlicích sledovaná a vesměs jsme se setkali jen s kladnými reakcemi.
A.cz: Co nejvíce děti angažující se v TV Předlice trápí? Co by chtěly nejvíc změnit?
Tak na to jsem se zeptala přímo jednoho z našich reportérů Imricha, kterého si dovolím citovat: "Trápí mě v lokalitě pohled na rozbité baráky. Mrzí mě, že tu stále nejsou viditelné přechody a chybí nám tu pořádná zastávka. Baví mě natáčet, ale nebaví mě poslouchat lidi, kteří o problému nic nevědí a jen na nás nadávají. V Předlicích nejsou jen feťáci a pochybné existence, ale i dobrý lidi a já rozhodně nikoho neokrádám a žiju slušně, tak mi nemá kdo co vyčítat."