Osmitýdenní studie, které se zúčastnilo zhruba 240 zaměstnanců z 16 poboček společnosti Perpetual Guardian, potvrdila, že méně pracovních hodin za stejný plat zlepšilo harmonii mezi osobním a pracovním životem zaměstnanců, snížilo jejich stres a zároveň zvýšilo iniciativu.
Vedení společnosti se proto podle serveru deníku The Guardian rozhodlo zavést čtyřdenní pracovní týden natrvalo. "Když budou rodiče trávit více času se svými dětmi, pak to jistě není špatná věc," uvedl člen vedení Andrew Barnes.
Kratší pracovní týden podle něj také pravděpodobně sníží psychické napětí ve firmě, protože lidé budou mít čas na osobní záležitosti. V tomto řešení navíc Barnes vidí i pozitivní dopad pro samotnou společnost. "Méně lidí rovná se menší kanceláře," poukázal na efektivnost kratšího pracovního týdne.
Odborníci, kteří shromažďovali údaje před, během i po ukončení studie, došli k závěru, že spokojenost se zaměstnáním a životem všeobecně vzrostla u všech účastníků průzkumu. Například profesor řízení lidských zdrojů z univerzity v Aucklandu Jarrod Haar uvedl, že zaměstnanci odváděli kvalitnější výkon a cítili se motivovanější.
Podle Helen Delaneyové z aucklandské univerzity Auckland Business School se motivace a loajalita zvýšila také proto, že se pracovníci mohli podílet na plánování. "Zaměstnanci navrhli řadu inovací, které proces zefektivnily. Například iniciovali automatizaci některých ručních úkonů nebo snížení používaní internetu pro nepracovní účely," přiblížila.