Jerevan – Samuel Forrest se těšil se svou ženou arménského původu na prvního potomka. Ve vteřině ale bylo vše jinak. "Doktorka vyšla z místnosti s malým uzlíčkem a to byl Leo. Kryla jeho obličej a nedovolila mi, abych ho viděl já nebo moje žena. Potom mi řekli, že s mým synem je něco špatně," popisuje otec webu ABC News chování zdravotnického personálu v Arménii.
Když se k synovi konečně dostal, zjistil, že se narodil s Downovým syndromem. "Je perfektní a jsem naprosto šťastný, že ho můžu držet," řekl Samuel, který i přes synovo postižení byl rozhodnut dostát své roli otce. To ale netušil, že jeho žena Ruzan Badalyan se už rozhodla jinak. "Dala mi ultimátum. Řekla mi, že pokud si ho budu chtít nechat, musíme se rozvést,“ popsal reakci své ženy s tím, že o všem už bylo rozhodnuto a Samuel neměl ani možnost si s manželkou rozumně promluvit.
Rozhodl se ponechat si syna, proto Ruzan podala týden po narození Lea žádost o rozvod a její rodina, pro kterou bylo narození postiženého dítěte hanbou, Samuela odvrhla. Ten se ocitl rázem bez zázemí a kvůli starosti o Lea také bez práce i finančních prostředků. Rozhodl se proto přestěhovat do Aucklandu na Novém Zélandu, kde se narodil a kde čeká podporu od své vlastní rodiny.
Samuel neviní manželku
Založil si účet na portálu GoFundMe, prostřednictvím kterého žádá lidi, aby mu přispěli na péči o syna. Na vše totiž zůstal sám. Během pouhých dvou týdnů na účet přispělo více jak 17 tisíc lidí částkou 496 tisíc dolarů, což je v přepočtu přes 12 milionů korun. Peníze podle Samuela nepůjdou jen Leovi, ale také na podporu zlepšení situace v Arménii a tamního chování k dětem se speciálními potřebami.
Samuel totiž vůbec neviní manželku, že opustila své novorozené dítě, ale spíš společenský systém, který v zemi panuje. "Praxe opouštět děti kvůli zdravotním postižením je bohužel velmi rozšířená v celé východní Evropě a bývalém Sovětském svazu. Odhaduje se, že každý rok až 98 procent všech dětí s Downovým syndromem narozených v Arménii je opuštěno. Tyto děti jsou často umisťovány ve špinavých dětských domovech, kde žijí a umírají odmítnuty a zapomenuty společností," píše Samuel na GoFundMe.