Muž před deseti lety ochrnul, mozkové implantáty mu pomáhají znovu chodit

ČTK ČTK
25. 5. 2023 10:30
Gertovi-Janu Oskamovi bylo po zlomenině krční páteře při dopravní nehodě v Číně řečeno, že už nikdy nebude chodit. Před časem mu však lékaři implantovali zařízení, díky kterému se dokázal postavit a chodit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nizozemec, který v roce 2011 ochrnul při nehodě na kole, se dokázal postavit a chodit pomocí speciální pomůcky. Lékaři mu implantovali zařízení, které snímá jeho mozkové vlny a vysílá do páteře pokyny k pohybu správných svalů. O převratném lékařském zásahu informoval deník The Guardian s odkazem na průkopnický výzkum, který by mohl pomoci při vývoji miniaturních implantátů pro pacienty po mrtvici a s ochrnutím.

Čtyřicetiletému Gertovi-Janu Oskamovi se po zlomenině krční páteře a nejnovější operaci podařilo vyjít schody i ujít sto metrů. "Před několika měsíci jsem byl poprvé po deseti letech schopen vstát a jít s přáteli na pivo," uvedl. "To bylo celkem fajn. Chtěl bych to používat v každodenním životě. Je to potěšení, které si mnoho lidí neuvědomuje," citovala Oskama britská BBC.

Takzvaný "digitální most" je nejnovějším projektem týmu neurovědců ze Švýcarska, kteří dlouhodobě vyvíjejí rozhraní mezi mozkem a páteří k překonání ochrnutí. Jejich cílem je pomocí bezdrátových signálů znovu propojit mozek a svaly, které jsou při přerušení míšních nervů nepoužitelné.

Obnovení komunikace mezi mozkem a míchou

Neuroložka Jocelyne Blochová z univerzity v Lausanne na Oskamův mozek implantovala elektrody, které detekují nervovou aktivitu, když se snaží pohnout nohama. Údaje jsou zpracovávány algoritmem, který je mění na impulsy, jež jsou vysílány do dalších elektrod v jeho páteři. Signály aktivují nervy v páteři a zapínají svaly, aby vyvolaly zamýšlený pohyb.

"Podařilo se nám obnovit komunikaci mezi mozkem a oblastí míchy, která kontroluje pohyb nohou, pomocí digitálního mostu," řekl Grégoire Courtine ze švýcarské technické univerzity ETH v Curychu.

Zařízení nevytváří "rychlé a plynulé" kroky, ale implantáty podle Oskama umožňují přirozenější pohyby než dříve. Zdá se, že také podporuje rehabilitaci. Po 40 hodinách s přístrojem Oskam, který nemá přerušeny všechny nervy v páteři, znovu získal určitou kontrolu nad nohama, i když byl přístroj vypnutý. Courtine se domnívá, že opětovné propojení mozku a páteře pomáhá regenerovat míšní nervy a navrátit pacientovi část ztracené kontroly.

Vědci, kteří jsou teprve na začátku svého výzkumu, doufají, že miniaturní zařízení časem pomohou pacientům po mrtvici a s ochrnutím znovu chodit, pohybovat rukama a ovládat další funkce, například močový měchýř. V současné době systém nelze používat neustále, je objemný a stále je v experimentální fázi. Pacienti, kteří implantáty testují, je nyní používají asi hodinu týdně.

Vzhledem k tomu, že Oskam vykazuje pokroky více než deset let po své nehodě, je tým přesvědčen, že další pacienti s novějšími zraněními by na tom mohli být lépe.

"Gert-Jan dostal implantát deset let po své nehodě. Představte si, že my aplikujeme naše rozhraní mezi mozkem a páteří několik týdnů po úrazu. Potenciál pro zotavení je obrovský," řekl Courtine.

Video: Rozhovor s primářkou neurorehabilitační kliniky Axon

Česko je na špičce, ale je těžké pacientům říkat, že s nimi nebudeme pracovat, protože nemají peníze, říká primářka neurorehabilitační kliniky. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Odbory zřídily celostátní stávkový výbor. Svazy uspořádají akce v červnu

Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zřídili dnes celostátní stávkový výbor. Jsou připraveni případně k celorepublikovému protestu proti vládnímu balíčku opatření k ozdravení financí. Od 26. do 30. června pak jednotlivé svazy a organizace mohou pořádat své protestní akce. Dohodl se na tom sněm ČMKOS. Po jednání to novinářům řekl předák Josef Středula.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270.000 členů. Odboráři vyzvali kabinet k jednání. Kritizovali ho za to, že s nimi o záměrech předem nedebatoval a na zaslání připomínek k novelám téměř šesti desítek zákonů dal jen pět pracovních dnů. Předáci nesouhlasí se změnami DPH, snížením sumy na platy či obnovením nemocenského pojištění pro zaměstnance. Navrhují svých 12 kroků k ozdravení rozpočtu.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Ratifikaci Istanbulské úmluvy vláda projedná zřejmě až v polovině června

Vláda ve středu nebude rozhodovat o postoupení Istanbulské úmluvy k ratifikaci. Věc projedná zřejmě 14. června, uvedl bez dalších podrobností mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Předchozí vlády ratifikaci dokumentu odsouvaly kvůli kontroverzím, které text budí. Úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií.

Kabinetu Petra Fialy (ODS) zaslalo ministerstvo spravedlnosti návrh minulé pondělí, na následné středeční jednání ale zařazen nebyl. Blažek tehdy uvedl, že očekává, že se tak stane za týden. Ministři ve středu rozhodli pouze o tom, že při jednání Evropské unie o přijetí Istanbulské úmluvy by se měl český zástupce zdržet.

Dokument v Česku vyvolává rozporuplné reakce, a to i mezi představiteli vládní koalice. Odmítají ho konzervativci či sedm křesťanských církví. Zastánci úmluvy uvádějí, že pomůže zlepšit pomoc obětem a představuje i symbol, že násilí je v Česku nepřijatelné. Podle ženských organizací je úmluva terčem dezinformační kampaně některých spolků i jednotlivců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy