Segalovou inspiroval k dárcovství její dědeček, přeživší holokaustu, který na ni apeloval, aby žila smysluplně a ctila židovské hodnoty. Žena proto kontaktovala neziskovou organizaci, která propojuje dárce a příjemce orgánů. Její ledvinu nakonec získal tříletý palestinský chlapec z Pásma Gazy.
"Neznáš mě, ale zanedlouho si budeme velmi blízcí. Má ledvina totiž bude tvou," napsala Segalová v dopise, který jí z hebrejštiny do arabštiny pomohl přeložit kamarád. "Doufám z celého srdce, že se operace podaří a budeš žít dlouhý a smysluplný život," vzkázala chlapci.
A birthday gift: Israeli woman donates kidney to Gaza boy: Idit Harel Segal was spurred by memories of her late grandfather, a Holocaust survivor, who told her to live meaningfully, and by Jewish tradition, which holds that there’s no higher duty… https://t.co/CVdVeoXNVf Haaretz pic.twitter.com/BFFS3sWow2
— Jewish Community (@JComm_NewsFeeds) July 28, 2021
Žena dodala, že krátce po skončení letošní jedenáctidenní války mezi Izraelem a Gazou necítí žádnou zlost a doufá jen v mír a lásku. "Kdyby nás bylo takových více, nebylo by už proč bojovat," míní.
Rodina byla zásadně proti
Transplantace Segalové velmi zkomplikovala vztahy s rodinou. Její manžel a nejstarší ze tří dětí byli proti, a její otec s ní dokonce přestal mluvit. Situaci ještě ztížilo to, že rodiče jejího muže zemřeli právě v izraelsko-palestinském konfliktu.
"Má rodina byla zásadně proti. Manžel, sestra, její muž. A ze všeho nejméně mě podporoval můj otec," citovala ženu agentura AP. Učitelka vysvětlila, že příbuzní měli pocit, že zbytečně hazarduje se svým zdravím. Že bude ledvinu darovat Palestinci, si raději nechala pro sebe po celé měsíce.
Případ tříletého chlapce byl komplikovaný. Jeho otec s ním nebyl kompatibilní a nemohl mu ledvinu darovat a čekací doba na orgán od jiného dárce byla příliš dlouhá. V nemocnici otci dítěte vysvětlili, že pokud by daroval ledvinu izraelskému pacientovi, jeho syn by se dostal do čela čekací listiny. Otec proto daroval svou ledvinu 25letému Izraelci. V mnoha zemích je ale podobná "výměna" zakázaná a považovaná za eticky spornou.
Dárkyně ledviny vysvětlila, že transplantace pro ni byla mimo jiné způsobem, jak se vyrovnat se smrtí svého dědečka, který zemřel před pěti lety. Segalová se prý částečně usmířila i s rodinou, manžel i děti už lépe chápou její rozhodnutí. V den operace jí zavolal dokonce i otec. "Také potřebuje žít," řekl prý po chvíli mlčení, když se dozvěděl, že ledvinu daruje Palestinci.