Dnes narozené děti se většinou dožijí stovky

Roman Gazdík
5. 10. 2009 10:08
Londýn/Praha - Více než polovina dětí narozených v současné době v bohatých zemích se dožije 100 let, pokud budou současné trendy prodlužování věku pokračovat.
Novorozeňata z bohatých zemí čeká světlá budoucnost, věští Lancet
Novorozeňata z bohatých zemí čeká světlá budoucnost, věští Lancet | Foto: Reuters

Tvrdí to výzkumníci, kteří svou studii publikovali v prestižním lékařském časopise Lancet.

"Velice dlouhé životy nejsou vzdáleným privilegiem dalekých budoucích generací - velice dlouhé životy jsou osudem většiny lidí žijících v současnosti v rozvinutých zemích," píší autoři studie.

"Pokud bude růst průměrné délky života pokračovat tempem posledních dvou set let i v 21. století, většina dětí narozených od roku 2000 ve Francii, Německu, Itálii, Velké Británii, Spojených státech, Kanadě, Japonsku a dalších zemích s vysokou průměrnou délkou života oslaví své sté narozeniny."

Údaje analyzované v několika předešlých studiích sebrané výzkumníky hovoří o tom, že v roce 1950 se pravděpodobnost dožití 80 až 90 let průměrně pohybovala mezi 15 až 16 procenty pro ženy a okolo 12 procent pro muže. V roce 2002 tato čísla vzrostla na 37 procent pro ženy a 25 procent pro muže.

Podívejte se na satelitní městečko pro seniory:

Klíčovou otázkou tak zůstává to, zda vyšší věk nabídne i dostatečnou kvalitu života. A data ukazují, že zřejmě ano.

Rané a pozdní stáří

V současné době je už podle autorů studie možné mluvit o čtyřech obdobích života člověka: dětství, dospělosti, raném stáří a pozdním stáří.

"Otázka (kvality života v pozdním stáří) je stále otevřená, ale výzkum naznačuje, že proces stárnutí je modifikovatelný a že lidé se dožívají vyššího věku, aniž by byly jejich životní funkce výrazně omezovány," píší vědci.

Třicet až čtyřicet procent lidí mezi 92 a 100 lety věku žije odkázáno sama na sebe a jedna ze studií týkajících se amerických důchodců mezi 110 až 119 lety věku dokonce hovoří o tom, že i 40 procent z nich nepotřebuje žádnou, nebo jen velmi malou pomoc.

"Tím nejvíce překvapivým bodem našeho výzkumu bylo zjištění, jak rychle se celý proces ubírá kupředu a jak velkou šanci mají dnešní děti na to, aby měly dlouhý a hodnotný život," řekl Aktuálně.cz jeden z autorů studie, profesor Kaare Christensen z Univerzity Jižní Dánsko.

A s těmito závěry souhlasí i čeští odborníci.

Choroby stáří zůstanou

"Lidský věk se skutečně výrazně prodloužil a nadále se bude prodlužovat a bude se to týkat zejména těch nejstarších, kterých bude významně více," řekla Aktuálně.cz předsedkyně České gerontologické společnosti Iva Holmerová.

Snímek zobrazuje zdravý mozek (nalevo) a mozek napadený Alzheimerovou chorobou.
Snímek zobrazuje zdravý mozek (nalevo) a mozek napadený Alzheimerovou chorobou. | Foto: Reuters

Podle ní však budou staří lidé stále potřebovat naši pomoc.

"Doba aktivního a zdravého stáří se bude prodlužovat, to je velmi pozitivní. Na druhé straně bude přibývat lidí s degenerativními onemocněními, zejména neurodegenerativními, kam patří Alzheimerova choroba," říká lékařka, která je zároveň spoluzakladatelkou České alzheimerovské společnosti.

Česko ne

Demograf Českého statistického úřadu (ČSÚ) Ondřej Košata je nicméně ohledně závěrů studie opatrný.

"Zní to velice zajímavě a trend vypadá logicky, ale měl bych obavy, zda to je v souladu s demografickými trendy u nás," říká.

Střední délku života v současnosti narozených dětí odhaduje ČSÚ na 73 let u mužů a 79 let u žen.

Podle Christensena nebyly postkomunistické země do studie zahrnuty a z těchto regionů vědci zkoumali pouze bývalé Východní Německo.

"Východoevropské země v tomto zaostávají, to vím z předchozího výzkumu, ale na bývalém NDR vidíme, že se v tomto trendu začíná 'chytat'," tvrdí Christensen. "Viděli jsme, že velmi rychle po sjednocení se kvalita lékařské péče ve východní části Německa zvýšila."

"Jak to však přesně vypadá v České republice, jsme v této studii nezohlednili," doplňuje vědec s tím, že zdravý životní styl není v postkomunistických zemích tak běžný jako na Západě.

 

Právě se děje

Další zprávy