Divoký delfín učí svoje hejno kousky z delfinária

vk
31. 8. 2008 15:00
Vědci to považují za projev "kulturního chování"

Adelaide - Divoký delfín učí další členy svého hejna vzpřímeně plavat opřený o ocas. Takové kousky často delfíny učí v zajetí v delfináriích.

Jak informovala britská BBC, daná skupina delfínů žije u jižního pobřeží Austrálie poblíž města Adelaide.

Jeden z nich strávil před dvaceti lety krátký čas v delfináriu, kde se zotavoval z nemoci, a mohl se zde tento kousek naučit.

Vědci, kteří hejno studovali, tvrdí, že výuka plavání po ocase je u delfínů ojedinělá. Podle nich se tento zvyk objevil v této skupině jako určitá forma „kultury".

Vědci tápou

„Za nic na světě nemůžeme přijít na to, proč to dělají," řekl Mike Bossley ze Společnosti na ochranu velryb a delfínů (WDCS), jeden z vědců, kteří sledovali hejno v ústí řeky Port.

„V současné době provádíme pravidelná pozorování, abychom zjistili, zda je ve skupině něco, co by to chování mohlo vysvětlit, ale zatím jsme nic nenašli," řekl Bossley pro BBC News.

V 80.letech strávila jedna ze samic, Billie, několik týdnů v místním delfináriu, kde se zotavovala ze slabosti poté, co se zachytila v přístavním zdymadle.

Přímo ji sice netrénovali, ale mohla tehdy vidět plavat po ocase ostatní delfíny.

Stádo delfínů obecných loví sardinky.
Stádo delfínů obecných loví sardinky. | Foto: Encyklopedie Oceán, Euromedia 2007

Delfíni se opičí

Od ní tento zvyk převzaly i ostatní samice v hejnu. V přírodě je takové chování vzácné a vědci se oprávněně domnívají, že se tento kousek samice naučily od Billie.

„Ukazuje se, že se delfíni učí jeden od druhého, což sice není překvapivé, ale také to vypadá, že projevují prvky toho, čemu se u člověka říká „kulturní chování", řekl pro BBC News doktor Bossley.

„Takové chování si skupina vytvoří a poté se přenáší mezi jednici, což skupinu vymezuje vůči ostatním, jako například jazyk nebo tanec. A vydá to, že delfíny z řeky Port můžeme považovat za počínající kulturu plavání po ocase."

Kulturní přenos myšlenek a dovedností byl vědecky ověřen u opic. U delfínů ze západního pobřeží Austrálie se zjistilo, že učí svá mláďata používat mořské houby jako pomoc při získávání potravy.

Čtěte také: Na plážích po světě umíralo rekordní množství delfínů

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy