Praha - Pády z kol, na kolečkových bruslí, zranění při hrách v přírodě, ale i zahradní technikou u chaty, tonutí a "fenomén" posledních let - pády na trampolíně. Rejstřík dětských úrazů v době prázdnin je velký, v létě úrazů oproti jiným měsícům přibývá. Mnohým karambolům by se přitom dalo předejít prevencí.
Zatímco přes školní rok mnozí rodiče nepustí děti téměř na krok bez dozoru, neboť se obávají kriminality ve městech, na chatě či chalupě dostávají děti volnost, rodiče se domnívají, že "tady se přece nemůže nic stát".
Kriminalita je skutečně v zapadlých vesničkách a chatových osadách minimální, nástrah tu však na dítě číhá dost. Zvláště když matky či otcové nedokážou předvídat možné nebezpečí a nechají bez dozoru malé děcko v blízkosti zahradního bazénu či sekačky...
Noční můra traumacenter: trampolíny či cyklista bez přilby
Krásné letní počasí přímo volá po vyjížďkách na kolech, koloběžkách, koních či ke koupání v přírodních i umělých vodních nádržích. Nic proti tomu, jen kdyby se tyto aktivity v případě dětí nepojily s nepozorností rodičů a v případě dospělých s užíváním alkoholu či drog.
Období letních prázdnin tak klade pravidelně větší nároky na provoz příjmových ambulancí nemocničních zařízení.
"Zvýšené riziko úrazů v době prázdnin nemůžeme samozřejmě eliminovat úplně, zaměřit bychom se ale měli na prevenci. Při sportech lze použít jednoduché pomůcky, jako přilby nebo chrániče, při vodních sportech pak u horších plavců například tzv. rukávky nebo nafukovací kruhy," uvádí náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.
Noční můrou lékařů z traumacenter jsou trampolíny. Jedná se o fenomén posledních let. S jejich popularitou roste i počet úrazů při jejich používání. Podle zkušeností lékařů počet zranění na trampolínách již předběhl i úrazy z kol.
Česká prázdninová klasika: Ležím u Mácháče a je mi dobře:
Zdánlivě neškodná zábava způsobuje zlomeniny rukou i nohou, tržné rány i otřesy mozku. Mnohým karambolům by se opět dalo předejít. Naskládat pět a více dětí různých váhových a věkových kategorií na trampolínu a odejít ke stolku bavit se s přáteli u kávy není zrovna nejšťastnější řešení.
Pozor na chlapce, zraní se jich dvakrát víc než dívek
Obecně by si rodiče a prarodiče měli dát větší pozor při hlídání chlapců, těch se totiž podle statistik ministerstva zdravotnictví zraní dvakrát více chlapců (67 %) než dívek (33 %).
Zajímavým ukazatelem je také počet úrazů u dětí v dlouhodobém srovnání. Ten byl od roku 2001 do roku 2004 stoupající, tento trend se však podařilo obrátit a počínaje rokem 2005 množství zraněných dětí postupně zmenšovat. Podíl na tom má úspěšná implementace Národního akčního plánu prevence dětských úrazů.
V jeho rámci se ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s dalšími institucemi v nejbližších letech plánuje zaměřit především na prevenci dopravních úrazů, sportovních úrazů a domácích úrazů dětí do pěti let věku.
V Česku ročně umírá následkem úrazů přibližně dvě stě dětí. I tato smutná čísla ukazují velké zlepšení. Do roku 2007 se počty dětských obětí úrazů pohybovaly kolem 250 ročně, zatímco o deset let dříve v roce 1997 následkem úrazů zemřelo 421 dětí.
Tak tráví děti ve světě prázdniny:
Prázdniny jsou rizikem i pro dospělé
Lidem "umocňují" prázdninové zážitky, ale zároveň jim snižují pud sebezáchovy, odhad i zpomalují reakce. Alkohol je častou příčinou mnohých nebezpečných pádů i tonutí.
Velká část zraněných cyklistů pak podle zkušeností lékařů neměla přilbu.
Výkyvy počasí a extrémní teploty zase mají vliv na nárůst příjmů interního nebo neurologického charakteru, v průměru zhruba o 30 procent.
"Nejdůležitější je prevence. Samozřejmostí je používání ochranných pomůcek, autosedaček, chráničů, cyklistických helem, které zmírňují následky traumat," shodují se lékaři. "A místo alkoholu je lepší během prázdninových aktivit používat zdravý rozum," dodávají. V případě dětských úrazů pak doporučují i větší pozornost rodičů.