Zatímco se třese Santorini: příběhy nejničivějších zemětřesení

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
24. 2. 2025 15:00
Řecko, Japonsko, Haiti, Turecko. Zemětřesení přes veškeré vymoženosti moderního světa zabila v novodobé historii stovky tisíc lidí, miliony připravila o domov. Zanechala za sebou jizvy tak hluboké, že je nevyléčí ani čas. Poslední měsíc zažívá tisíce otřesů řecký ostrov Santorini. Připomeňte si nejničivější zemětřesení nedávné historie.

V oblasti řeckých ostrovů Santorini a Amargos zaznamenali za poslední čtyři týdny přes 21 tisíc otřesů. Zatím nezpůsobily vážnější škody ani zranění, vyvolaly ale paniku a obavy ze silného zemětřesení, které může následovat.

Dopady budou ale znatelné, i kdyby nakonec bezprecedentní seismická aktivita ustala bez větších následků. Turistický ráj Santorini se vylidnil, tamní hoteliéři přestali s přípravami na sezonu a už registrují pokles zájmu lidí trávit na ostrově dovolenou.

Že se to v poslední době přírodními katastrofami jen hemží, potvrzuje i renomovaná zajišťovací makléřská společnost Gallagher. V čerstvé studii spočítali, že přímé škody způsobené přírodními katastrofami loni ve světě dosáhly 417 miliard dolarů (10,1 bilionu korun), což je 15 procent nad desetiletým průměrem.

Vlny smrti 2004: zasáhly 14 zemí, zahynulo přes 230 tisíc lidí

Běžné nedělní ráno 26. prosince 2004 se proměnilo v horor, když pobřeží Sumatry zasáhlo zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy škály. Otřesy, které trvaly dlouhých 10 minut, způsobily posun mořského dna o 15 metrů. Došlo ke vzniku série vln tsunami, které se šířily Indickým oceánem rychlostí 800 km za hodinu. Ty první zasáhly pobřeží Sumatry už po 15 minutách a dosáhly až 30metrové výšky, za hodinu a půl dorazily na břehy východní Indie a Srí Lanky, kde smetly celé vesnice.

Podle odborníků šlo o největší tsunami za posledních 600 let. Přírodní katastrofa si vyžádala nejméně 228 tisíc obětí napříč 13 zeměmi, o střechu nad hlavou přišlo přes milion obyvatel. Materiální škody byly skutečně enormní - celkové ztráty v regionu Indického oceánu dosáhly 10 miliard dolarů.

 

Buďte první, kdo diskutuje.

Právě se děje

Další zprávy