Londýn - Londýnská klinika Bridge Centre, která se zabývá umělým oplodňováním, přišla s netradičním nápadem, jak Britky nalákat do svého centra a současně zpropagovat svou novou službu, kterou klientkám nově zprostředkovává.
Pořádá loterii, jejíž vítězka získá jako hlavní cenu lidské vajíčko pro mimoděložní oplodnění.
Británie má totiž problém s dárkyněmi. Vajíčka se podle zákona nesmí prodávat, pouze darovat. Kompenzací za komplikovaný proces dárcovství je tak ženám jen malá symbolická částka. Proto se jich moc nehrne.
Londýnská klinika z toho důvodu zahájila spolupráci s americkou klinikou GIVF, která bude Britkám poskytovat umělé oplodňování pomocí vajíček Američanek.
Londýnské reprodukční centrum tak objevilo způsob, jak obejít britské zákony, píše list The Sunday Times.
Dítě na objednávku
Výherkyně loterie, která se koná ve středu, si bude moci stejně jako každá další klientka vybrat vajíčko podle různých kritérií: rasového původu a vzdělání dárkyně, prostředí, ve kterém vyrůstala, i motivu, který jí k dárcovství vedl.
Ke každému profilu je navíc přiložena fotka dárkyně z dětství.
Samotné oplodnění vítězky se pak zdarma odehraje v americkém GIVF centru ve Fairfaxu ve státě Virginie. Další britské klientky si ale už budou muset za proceduru zaplatit 13 tisíc liber.
Peněz málo, proces bolestivý
V Británii je na rozdíl od Spojených států komerční prodej vajíček zákonem zakázaný. Dárkyně vajíčka tak od kliniky dostane maximálně 250 liber, které mají pokrýt náklady spojené s dárcovstvím.
Ženy v Británii také nemohou vajíčko darovat anonymně. Dítě, které se z něj narodí, má totiž ve svých 18 letech zákonem umožněno dárkyni vyhledat.
"Kvůli přísné politice je těžké najít mezi Britkami dárkyně," vysvětlil deníku odborník na plodnost z Bridge Centre Michael Summers.
Darování vajíčka je navíc zdlouhavý a bolestivý proces, který vyžaduje léčbu potenciálně nebezpečnými léky.
Dárkyně musí podstoupit lékařskou proceduru, jejímž cílem je stimulovat její vaječníky tak, aby produkovaly tucet nebo více vajíček v jednom menstruačním cyklu namísto jednoho zralého vajíčka, jak je běžné. Není pak divu, že 250 liber Britky neláká.
Americká vajíčka za 10 tisíc dolarů
Americké zákony jsou oproti tomu velice volné. Američanky svá vajíčka prodávat mohou. A pokud jsou zdravá a vyhovují daným kritériím, mohou za ně dostat až 10 tisíc dolarů.
Jedinou podmínkou je, aby byly nekuřačky, neměly problémy s váhou a bylo jim více než 19 a méně než 32 let.
V současnosti se k umělému oplodnění na londýnskou kliniku přihlašují v průměru tři ženy měsíčně. Po zavedení spolupráce s americkou GIVF klinika očekává, že počet zájemkyň několikanásobně vzroste.
Je to zneužívání, tvrdí kritička
Prodej vajíček ale odsuzuje zakladatelka zájmové skupiny Comment on Reproductive Ethics, která se zabývá etikou reprodukce, Josephine Quintavalle.
"V žádném jiném oboru medicíny by nebylo takové bezohledné zneužívání bezbranných tolerováno. Tyto ženy, které prodávají svá vajíčka, na sebe berou obrovské riziko spojené s jejich zdravím a jejich budoucí plodností, a to vše jen proto, že potřebují peníze," prohlásila.
Jednou z prvních neplodných Britek, která využila možnost umělého oplodnění ve Spojených státech byla osmatřicetiletá podnikatelka z Midlands Celia. O Vánocích ji lékaři americké kliniky do dělohy umístili dvě vajíčka. Uhnízdila se obě, takže Britka nyní čeká dvojčata.
Svým dětem ani ostatním lidem ale říct, jak byly počaty, neplánuje. "Nechci, aby někdo věděl, že děti nejsou moje. Ani má rodina nebo moji přátelé. Nemáme v úmyslu to říci ani dětem," řekla listu šťastná maminka, která 13 tisíc dolarů rozhodně nelituje.