Tip na víkend: Pražské cyklozvonění už podesáté rozezní Prahu

Tomáš Vocelka NaKole, Tomáš Vocelka
22. 9. 2016 11:56
Velká hvězdicová cyklistická jízda, koncerty, program pro děti i možnost vyzkoušet si různá kola včetně elektrických – tak bude vypadat Pražské cyklozvonění, jehož desátý ročník je připraven na neděli 25. září.
Snímek z loňského cyklozvonění. Letos je akce připravena na neděli 25. září.
Snímek z loňského cyklozvonění. Letos je akce připravena na neděli 25. září. | Foto: Pražské cyklozvonění

Akce je určená pro cyklisty i rodiny s dětmi a chce předvést, že ježdění na kole po Praze může být bezpečné i příjemné, říkají organizátoři. Různé cyklotrasy mířící k areálu A-parku v Bráníku startují na více než dvaceti místech a jsou dlouhé od pěti do třiceti kilometrů. Některé z nich projíždějí atraktivními místy, z nichž nejkrásnější jsou Prokopské údolí, Modřanská rokle, Chuchelský háj nebo les v údolí Kunratického potoka.

10. Pražské cyklozvonění

Pražské cyklozvonění
  • Kdy: Neděle 25. září
  • Přesné časy a místa srazů: cyklozvoneni.cz/trasa-jizdy/
  • Začátek hlavního programu v A-Parku: 11.00
  • Vstupné: Zdarma

A-park v bránických ledárnách návštěvníci nemusí složitě hledat. Mohou tam bezpečně dojet pod vedením zkušených průvodců. Seznam a mapku míst, odkud se bude vyjíždět, lze najít na internetové stránce cyklozvoneni.cz.

“Trasy desátého ročníku už přesahují obvod Prahy,” říká Jitka Vrtalová ze společnosti NaKole. “Navíc vedou přes hlavní město z jedné strany na druhou,” upozornila. Ukazuje se tak, že Prahou jde projet po páteřních městských cyklotrasách a po cestách, které jsou z pohledu cyklisty bezpečné. Účastníci dostanou příležitost projet si i čerstvě vyznačené úseky na trase Greenway Praha-Vídeň.

Akce je určena pro rodiny s dětmi (snímek z loňského ročníku).
Akce je určena pro rodiny s dětmi (snímek z loňského ročníku). | Foto: Pražské cyklozvonění

Program v Bráníku začíná v 11 hodin. Jeho součástí bude vystoupení různých hudebních skupin. Velkým lákadlem programu budou exhibice dvojnásobného mistra světa v biketrialu Josefa Dresslera a špičkového jezdce Michala Márošiho, který je legendou českých sjezdových disciplín na horském kole.

Mezitím bude probíhat program pro celou rodinu: například představení Městské policie, včetně její práce s koňmi. Děti i dospělí dostanou příležitost vyzkoušet si také jízdu na elektrokole a řádění na pumptracku (zvlněná dráha).

Pro děti je přichystána soutěž na koloběžkách, všichni společně se pak mohou vrhnout do zkrášlování strohého betonového areálu branických ledáren. Ve stánku street artu získají barvy a vše potřebné, je tedy téměř jisté, že večer bude dosud šedivý prostor změněn k nepoznání.

S historickými koly po lávkách Pražského okruhu

Součástí cyklozvonění je i spanilá jízda historických bicyklů, kterou pořádá Veteran Bicycle Club. Trasa v délce 16 kilometrů bude projíždět i po lávkách zavěšených pod mosty na Pražském okruhu, účastníci si tak užijí i naprosto netradiční pohledy na město.

Pražské cyklozvonění
Pražské cyklozvonění | Foto: Pražské cyklozvonění

Nachystán je i další doprovodný program, v rámci něhož bude možné otestovat nové modely kol značky Author, a to nejen silniční a horská, ale i fatbiky, dětská kola a čím dál populárnější elektrokola. Pro nejmenší bude připraven skákací nafukovací hrad a klouzačka.

Tipy na výlety i čerstvě vydané cyklomapy celé Prahy budou na místě pro každého zdarma, stejně jako bezplatný základní servis kol, který zajistí pražský Bajkazyl. Vítáni jsou i účastníci, kteří na Pražské cyklozvonění dorazí pěšky.

 

Právě se děje

Další zprávy