Je to jako z Top Gearu! Olympijský vítěz kritizuje video o bezpečnosti cyklistů

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
29. 9. 2016 13:54
Olympijského vítěze a bývalého vynikajícího profesionálního cyklistu Chrise Boardmana pořádně rozčílily záběry z britské kampaně zaměřené na bezpečnost cyklistů. Podle něj (a mnoha dalších kritiků) kampaň v podstatě říká, že si cyklisté za smrtelné nehody mohou sami.
Záběr z videa, které ve Velké Británii nabádá cyklisty, aby se nedali rozdrtit nákladním autem
Záběr z videa, které ve Velké Británii nabádá cyklisty, aby se nedali rozdrtit nákladním autem | Foto: Ministerstvo dopravy, Spojené království

Velkou vlnu nesouhlasu vzbudilo video začínající záběry na piano padající z výšky nebo na řezníka, který velkým sekáčkem porcuje maso. Ukazuje také komiksovou postavičku, kterou rozdrtí traverza. Krátký šot říká v podstatě to, že rozumný člověk nestrčí ruku pod sekeru nebo neskočí pod padající předmět. A stejně tak by si měl dávat pozor, pokud na kole vjíždí do křižovatky, aby neskončil pod odbočujícím autem. Video si můžete prohlédnout zde:

Podle Chrise Boardmana (48), jemuž v červenci zemřela při srážce s nákladním autem matka, je nevkusný už začátek krátkého filmu.

Co Boardmanovi vadí? “Už jenom ten nápad, udělat smrt trochu zábavnou,” řekl magazínu Cycling Weekly. “Je to, jako by to točili lidé z Top Gearu,” dodal s odkazem na motoristický pořad, který je známý sarkasmem a vtípky na adresu cyklistů, chodců a dalších “brzd provozu”.

Podle Boardmana tvůrci videa navíc překrucují fakta a naznačují, že oběť – v tomto případě cyklista – si za sražení náklaďákem a případnou smrt může sama. Britské statistiky prý však dokazují, že ve většině případů jde o vinu řidiče, nikoliv cyklisty.

Video podle bývalého profesionálního cyklisty říká, že pokud vám řezník usekne ruku nebo vám spadne na hlavu piano, můžete si za to sami. Ve skutečnosti by se však měli především řezník i obsluha jeřábu chovat tak, aby nikoho neohrozili či nezranili, říká Boardman.

Společně s ním se proti kampani ozvala i řada dalších kritiků. Na sociálních sítích poukazují mimo jiné i na to, že k nebezpečným situacím na křižovatkách přispívají i nevhodně navržené pruhy pro cyklisty a cyklostezky, které člověka na kole do nebezpečné situace přivedou.

Záběr z videa, cyklista je ohrožen odbočujícícm nákladním autem.
Záběr z videa, cyklista je ohrožen odbočujícícm nákladním autem. | Foto: Ministerstvo dopravy, Spojené království

V jednom má ovšem britské video neoddiskutovatelnou pravdu, byť ji vyslovuje necitlivě k lidem, jako je Chris Boardman. Cyklista by měl počítat s tím, že řidič nemyslí, nebo že ho prostě přehlédl – a lepší je raději preventivně přibrzdit než být sražen z kola.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy