Chtěl jsem zabít černocha, přiznal Liam Neeson. Je to rasista, čelí herec kritice

Magazín Magazín
6. 2. 2019 8:30
Americký herec Liam Neeson, známý například z filmů Star Wars, Schindlerův seznam nebo 96 hodin, v rozhovoru pro britský deník The Independent přiznal, že chtěl zabít černocha. Reagoval tak na zjištění, že ženu, která je mu blízká, znásilnil muž tmavé pleti.
Liam Neeson: Chodil jsem do oblastí, kde žijí černoši, a chtěl jsem rozpoutat násilí. | Video: Reuters, ABC News/Good Morning America

Neeson uvedl, že se po zjištění potuloval týden kolem hospody, aby mohl ženu pomstít. 

"Bůh chraň, aby se někdo z vašich blízkých stal někdy obětí zločinu," uvedl před svým přiznáním v otevřeném rozhovoru, který vznikl při příležitosti jeho nejnovějšího snímku Mrazivá pomsta. Herec v něm představuje otce, jenž pátrá po pravdě o smrti syna na vlastní pěst a žene ho touha po pomstě. Neeson podotkl, že se do situace Nelse Coxmana dokázal vžít, protože zažil něco podobného.

Před mnoha lety se totiž vrátil ze zahraniční cesty a zjistil, že žena jemu blízká byla znásilněna. Zda šlo o kamarádku, nebo členku rodiny, však nespecifikoval. 

"Situaci zvládla nadmíru dobře. Ale moje okamžitá reakce byla… Zeptal jsem se jí, jestli jej znala a jaké byl barvy pleti," vyprávěl herec americké novinářce.

Dodal, že se pak po celý týden potuloval městem s obuškem v ruce a doufal, že někoho potká. "Stydím se to říct, ale doufal jsem, že z hospody vyleze nějaký 'černošský parchant' a bude na mě něco mít, víte? Abych… jej mohl zabít," sdělil Neeson upřímně třesoucím se hlasem a s vědomím, že se přiznává novinářce. 

Bylo to strašné, ale poučil jsem se 

Trvalo mu skoro dva týdny se z nenávistného stavu dostat a blízkým vždy říkal, že se jde jenom projít. "Bylo to strašné, prostě strašné, když si pomyslím, co jsem dělal. Nikdy jsem to nepřiznal a říkám to teď novinářce," zpytoval svědomí herec. 

Neeson také uvedl, že si z jednání vzal lekci. Odmítl nařčení z toho, že by byl rasista. Připomněl, že vyrostl v Severním Irsku, kde byla odplata zcela běžná. "Rozumím touze po pomstě, ale vede jen k další odplatě a dalšímu zabíjení. Severní Irsko je toho důkazem a všechno násilí, co se děje ve světě, je toho důkazem," zdůraznil.

Redaktorka The Independent ve svém článku cituje členku amerického Národního centra pro sexuální násilí (National Sexual Violence Resource Center), která řekla, že blízcí napadené osoby většinou také potřebují psychickou podporu. Zejména muži se pak potýkají s pocitem bezmoci a případně touhou po odplatě. 

Samozřejmě že byl rasista

Na Neesona se po pondělním vydání článku teď snáší ostrá kritika. 

Novinářka Carla Hallová z Los Angeles Times ve svém sloupku poznamenala, že jeho chování bylo "opovrženíhodné" a zajímalo by ji, zda má v sobě stále ukryté rasistické myšlenky. "Samozřejmě že byl rasista. Toulal se městem, aby našel jakéhokoliv černocha, kterého by zabil," napsala s řečnickou otázkou, jak moc se asi od té doby změnil. 

Další na Twitteru přidávají svoje kritické komentáře poukazující na rasismus v americké společnosti. 

"Liam Neeson, který chtěl vzít život jakémukoliv černochovi, ukázal, jak bezvýznamné jsou pro někoho životy černochů," nechal se slyšet humanitární pracovník a spisovatel Frederick Joseph. 

Herce se zastal někdejší fotbalista Liverpoolu John Barnes původem z Jamajky, podle kterého si Neeson zaslouží metál.

Barnes, který sám během své fotbalové kariéry zažil rasistické urážky, řekl, že je očividné, že Neesonovo uvažování vycházelo z toho, co společnost přisuzovala černochům či muslimům. Doplnil, že si své cítění uvědomil a stydí se za něj.

"Nestydí se a není zděšen z toho, že usiloval o odplatu. Stydí se a je zděšen z toho, že takto uvažoval o všech černoších," zdůraznil Barnes. Dodal, že mnoho lidí se nyní chce odsouzením Neesonových myšlenek svézt na vlně popularity, přitom se herec jen svěřil a řekl čistou pravdu.

Video: Rasismus je dnes každá blbost, říká scenárista Mostu

Chtěl jsem ukázat paradoxy rasismu i sluníčkářského pohledu, kulisy Mostu jsou autentické, do Severky jsem chodil s tchánem, říká Petr Kolečko. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy