Rožnov pod Radhoštěm - K partnerům, kteří projekt Návrat orla skalního do ČR podporují od samého začátku, patří Chráněná krajinná oblast Beskydy.
"Orlí" spolupráce mezi Správou CHKO Beskydy a Stanicí pro záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích na Moravě, v níž orli čekají na vypuštění do volné přírody, začala v roce 2001. Proč?
"Orel skalní je v Beskydech původní druh, hnízdil zde do 19. století, byl však vyhuben," vysvětluje zooložka Správy CHKO Beskydy Dana Bartošová.
"K přirozenému trvalému návratu druhu do Beskyd zatím z řady důvodů nedošlo, přestože mladí orli jsou v této oblasti pozorováni každoročně," dodává.
Podle Bartošové je orel skalní takzvaným vrcholovým predátorem, který je nedílnou součástí karpatských horských ekosystémů.
Kdo podporuje Návrat orla
- Mattoni:
"Orel je naším symbolem." - ZOO Ostrava:
"Podporujeme chovy i zvířata v přírodě." - CHKO Beskydy:
"Orel do Beskyd patří." - Aktuálně.cz
"Láká nás, co je unikátní." - Lesy ČR:
"Jsme pro druhovou pestrost." - Slovensko:
"Naši orli dostanou šanci na přežití."
"Predátor tohoto typu je v Beskydech velmi potřebný k doladění přírodní rovnováhy, protože jeho potravu tvoří široké spektrum živočichů, včetně menších šelem, jako jsou lišky či kuny," říká.
Dobrá spolupráce při ochraně přírody mezi Správou CHKO Beskydy a autory projektu Návrat orla - Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) z Nového Jičína - trvá již od doby, kdy novojičínský ČSOP založil v Bartošovicích záchrannou stanici.
Více o CHKO Beskydy čtěte ZDE |
"Pracovníci stanice se dlouhodobě zabývají praktickou záchranou dravých ptáků, mají v tomto ohledu bohaté zkušenosti a jejich odbornost a zájem o problematiku ochrany dravců jsou zárukou kvality a úspěšné realizace projektu," tvrdí zooložka Dana Bartošová.
"Svědčí o tom i fakt, že se realizátorům projektu podařilo úspěšně odchovat a vypustit do přírody první skupinu mladých orlů získaných na Slovensku."