Piran patří k nejkrásnějším místům Terstského zálivu. Minout jej by byla škoda

Kostel sv. Jiří je dominantou pitoreskního městečka.
Piran bylo původně přístavní městečko, zásadní část obchodu tvořila mořská sůl. Solné pláně zde byly vybudovány už ve středověku a nejrozsáhlejší slovinské soliny – Sečoveljské soliny – se nacházejí jižně od Piranu.
Italština je zde také úředním jazykem a vliv této sousední země je znát prakticky na každém kroku.
Od kostela lze za dobrého počasí dohlédnout až na chorvatskou stranu Piranského zálivu.
Při toulkách lze najít skutečné romantické klenoty.
Foto: Magdaléna Daňková
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
5. 7. 2023 15:23
Krátké slovinské pobřeží se chlubí poklidnou atmosférou, pitoreskními městečky a vynikajícím jídlem. Většina turistů jej však cestou do Chorvatska mine. Piran se svými úzkými uličkami, pitoreskními náměstíčky a krásnými výhledy na modré moře má však rozhodně co nabídnout. Pokud toužíte po klidu a dáváte přednost kolu před autem, neměli byste jej minout.

Říká se mu slovinské Benátky. Na rozdíl od těch v Itálii na vás však dýchne poklidná atmosféra a obejdete jej za pár hodin. V městečku žije kolo 3700 obyvatel a historicky je spjato s Rakousko-Uherskem i Itálií. Stále zde žije početná komunita původních Italů a italština je také dalším úředním jazykem. 

Istrii, tedy poloostrov mezi Terstským a Kvarnerským zálivem, na jehož území se dnes nachází Itálie, Slovinsko a Chorvatsko, dobyli v 8. století Frankové. O století později byl Piran spojen s Benátkami, ale měl vlastní samosprávu. Po pádu Benátské republiky patřilo město střídavě Francii a Rakousku.

Po první světové válce připadla celá Istrie Italskému království, během druhé světové války si Piran zabrala německá armáda. Mezi lety 1947 a 1954 patřil Piran do zóny B Svobodného území Terstu, poté připadl Jugoslávii. Od 1991 je město součástí Slovinské republiky.

Více o městečku najdete ve fotoreportáži. 

 

Právě se děje

Další zprávy