Thajská zátoka z filmu Pláž zůstává zavřená. Turistický ruch poškodil korálové útesy

ČTK ČTK
3. 10. 2018 11:15
Úřady chtějí dát místním ekosystémům čas, aby se vzpamatovaly z dopadů turistického ruchu. Kdy bude zátoka pro veřejnost znovu přístupná, není známo.
Thajsko na část roku uzavřelo jednu ze svých nejznámějších pláží. Navštěvovalo ji moc turistů | Video: Asociated Press

Thajská zátoka, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem z roku 2000, zůstane z ekologických důvodů nadále uzavřena.

Zátoka Maja v souostroví Pchi Pchi, odkud pocházejí nejznámější záběry z filmu Pláž, byla pro návštěvníky uzavřena od 1. června čtyři měsíce ve snaze zachránit korálové útesy v oblasti, jež byly poškozeny v důsledku oteplování moře a přelidnění.

Podle thajského ministerstva turistiky zátoku denně navštěvovalo až 6000 lidí, které na místo chráněné stometrovými útesy dopravovaly motorové čluny a trajekty.

"Čtyři měsíce uzavření nestačily," uvedl thajský úřad pro správu národních parků. "Potřebujeme rok až dva anebo možná ještě víc let, aby se místní životní prostředí zotavilo - včetně korálových útesů, mangrovových porostů a pláže," dodal úřad.

Thajsko patří mezi deset nejoblíbenějších turistických destinací světa. Cestovní ruch je důležitou součástí ekonomiky, na hrubém domácím produktu země se podílí zhruba 12 procenty. Sílí ale obavy ohledně schopnosti Thajska zvládat rychle rostoucí počet návštěvníků a dopady masové turistiky. Podle článku časopisu Science z roku 2015 je Thajsko mezi zeměmi, které nejvíce přispívají ke znečištění oceánů.

 

Právě se děje

Další zprávy