Dovolená za socialismu. Obyčejní smrtelníci jezdili do Bulharska, prominenti na Kubu

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
Aktualizováno 27. 6. 2024 16:20
Projděte si nejčastější destinace, kam jezdili Čechoslováci na dovolenou. Hitem bývalo třeba Bulharsko. "Bez nadsázky se dá říci, že právě Čechoslováci stáli u rozvoje tamního turismu vůbec, dokonce ještě před válkou," píše Michal Petrov v knize Retro ČS 3 (Povolená) dovolená. Podívejte se, kam se cestovalo dříve a kam Češi jezdí na dovolenou dnes.
Vlakem na dovolenou
Vlakem na dovolenou | Foto: © Nakladatelství JOTA, 2017

Oblíbeným dopravním prostředkem byly autobusy a vlaky

Na dovolenou i kratší výlety se jezdilo před rokem 1989 především hromadnou dopravou, ať už autobusy nebo vlaky. "Pro transport lidí byla ČSAD naprosto klíčová. V polovině sedmdesátých let se na veškeré osobní dopravě podílela více než ze tří čtvrtin," píše Petrov. Autobusové zastávky a nádraží mělo osmdesát procent obcí. Ročně navíc ČSAD vypravila autobusy na desítky tisíc zájezdů. A podle statistiky z osmdesátých let se dvě třetiny lidí se přepravovaly právě autobusy. 

Ve vlakové dopravě ale Československo platilo za významnou tranzitní zemi, projížděly přes něj rychlíky Balt-Orient, Hungaria, Pannonia, Meridian nebo Západní expres. Lehátkové, lůžkové a jídelní vozy jedoucí do zahraničí pak mohli vyzkoušet českoslovenští turisté v sezoně dovolených. Expresy k moři se jmenovaly Thrakia (mířící do Rumunska a Bulharska), Metropol (mířící do Budapešti) nebo Mamaia (jedoucí do rumunských letovisek u Černého moře).

"V těchto vlacích na dlouhých vzdálenostech vznikala mnohdy nová přátelství a tady padaly při návratech přísahy, že cílovou stanicí nic nekončí, ať už realita byla jakákoliv. Ověřovala se tu i pevnost partnerských svazků, protože neklimatizované vlaky na cestě za teplem přiváděly krev do varu někdy až příliš," dodává Petrov. 

 

Právě se děje

Další zprávy