Tady se natáčela Hra o trůny. Fanoušci najdou v Chorvatsku draky i bájný Meereen

Tady se natáčela Hra o trůny. Fanoušci najdou v Chorvatsku draky i bájný Meereen
Pro město Meereen využili filmaři siluety hradu, které pomocí počítačových triků doplnili obrovskými pyramidami. Ti nejbohatší žijí právě v nich, zbytek města tvoří otroci, kteří se postupem času vymknou kontrole.
V turistickém průvodci z doby po druhé světové válce ještě nebyla o podzemí paláce ani zmínka. Až v roce 1952 začali archeologové postupně odstraňovat nánosy odpadu a dnes je průchozí zhruba polovina podzemí. Tahle místnost se nazývá Velká západní síň a pravděpodobně byla hlavním přijímacím salónem Diokleciána.
Princezna do Meereenu přichází se svými třemi draky, a na hradě tak nechybí ani jejich podobizny. Obzvlášť oblíbený je u turistů fotoaparát, který jejich selfíčka s kulisami hradu doplní o létající bájné bytosti.
Po stopách seriálu Hra o trůny se každoročně do Chorvatska vydává asi 30 procent všech turistů. V květnu je ale na hradě Klis ve Splitsko-dalmatské župě ještě pusto a prázdno.
Foto: Aktuálně.cz / HBO, Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 5. 2022 13:45
Pevnost Klis bývala neznámou památkou, kterou o slunečných víkendech navštěvovali hlavně Chorvati. Před pár lety z ní tvůrci populárního seriálu Hra o trůny vytvořili město Meereen a od té doby je jedním z největších turistických lákadel Splitsko-dalmatské župy. Filmové scenérie fanoušky táhnou i do samotného Splitu. Fotí se hlavně ve starořímském paláci, kde Daenerys Targaryen ukrývala draky.

Meereen je v seriálu Hra o trůny vyobrazeno jako město s obrovskými pyramidami, které v minulosti zpustlo, a tak se jeho lid začal živit prodáváním otroků. K tvorbě fiktivních scenérií využili filmaři reálné siluety chorvatských památek, což od roku 2014 přilákalo do země stovky tisíc lidí. Podle místního průvodce Dina Ivančiče se po stopách seriálu vydávalo před covidem asi třicet procent všech turistů. Sám zná příběh skoro nazpaměť.

"Ten seriál miluju. Myslím, že jeho silnou stránkou je, že částečně vychází z reálných dějin. A protože většinu těch míst, která se v seriálu objevila, dobře znám, baví mě sledovat i různé nesrovnalosti a filmové triky. Máte například scénu, kdy je Daenerys Targaryen na pevnosti Klis a po pár krocích je v podzemí Splitu," směje se bývalý profesor historie.

Podívejte se, jak vypadá Meereen nebo dračí komnata bez počítačových triků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

V zásobnících je už veškerý plyn, který koupila správa hmotných rezerv na pokyn vlády

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na pokyn vlády. SSHR pořídila 2,4 terawatthodin zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr. Plyn dosud v nouzových zásobách nebyl. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy