Slovák na Salaši v Maroku učí surfovat. Hostům uvaří i halušky a velbloudí guláš

Slovák na Salaši v Maroku učí surfovat. Hostům uvaří i halušky a velbloudí guláš
Sidi Ifni je prý klidné, tiché a odlehlé.
...
Dekorace v Salaši kombinují tradiční marocké prvky s kousky typickými pro slovenskou kulturu, což vytváří unikátní a přátelskou atmosféru.
"Cítím se tam jako doma," říká o Maroku mladý podnikatel a instruktor surfování s úsměvem.  Zobrazit 18 fotografií
Foto: archiv salas.surf
Petra Stěhulová Petra Stěhulová
26. 5. 2024 16:33
Když se Róbert Šutek poprvé vydal do Maroka jako instruktor surfování, netušil, že ho tato země okouzlí natolik, že zde bude každoročně trávit čas od podzimu do jara. Rodák z malé vesničky na Slovensku už několik let v poklidném městě Sidi Ifni provozuje Salaš – místo, které se stalo jakousi malou slovenskou ambasádou v severoafrické zemi.

"Do Maroka jsme se vydali poprvé na dovolenou v roce 2013 a chtěli jsme vyzkoušet tamní vlny," říká dlouhovlasý Slovák, který je pořád v pohybu, a tak spolu vedeme rozhovor přes Whatsapp. Právě řídí dodávku po jedné ze slovenských dálnic. Několikrát nám při tom vypadává signál. 

Vystudovaný inženýr se stal instruktorem surfování a poté začal pracovat pro evropské surf kempy. Nejprve pro český, poté pro jeden z nejstarších v Evropě, který se jmenuje Camino Surfcamp a má základny ve Španělsku i v Maroku.

Městečko Sidi Ifni s autentickým prostředím a poklidnou atmosférou, kterou ještě nezkazil masový turismus, Róberta okamžitě okouzlilo. Bývalá španělská enkláva nabízí kouzlo a mír, jež je v jiných částech Maroka obtížné najít. Když ve městě strávil několik zimních sezon, rozhodl se Róbert, že tu zakotví na delší dobu a s kamarádem Erikem založí vlastní podnik.

Z marockého domu Salaš

Nejdřív si od místního francouzského houslisty původem z Avignonu pronajali dům. Salaš, jak kluci podnik pojmenovali, nabízí ubytování v tradičním arabském domě zvaném riad. Na střeše se nachází otevřená terasa s pohodlným sezením, grilem a letní kuchyní, kde se dá relaxovat a užívat si nádherné výhledy. Než se ale "surf house" podařilo rozběhnout, bylo třeba jej opravit.

Salaš se nachází v tradičním arabském domě.
Salaš se nachází v tradičním arabském domě. | Foto: Salas.surf

"Trvalo to pět měsíců a nebylo to jednoduché, protože v Maroku byla snad jen malta a písek. Pro různé penetrační nátěry a další materiál jsme jezdili do Evropy," vzpomíná Róbert. Od té doby se toho dost změnilo. Do podnikatelských plánů zasáhla pandemie a kamarád Erik ze společného projektu odešel, ale nyní má Salaš za sebou už několikátou úspěšnou sezonu. 

Dekorace v Salaši kombinují tradiční marocké prvky s kousky typickými pro slovenskou kulturu, což vytváří unikátní a přátelskou atmosféru. Róbert v domě vytvořil místo, kde se sportovní aktivity, především surfování, prolínají s pohostinností obou jeho domovů. 

"Je to taková malá slovenská ambasáda v Maroku se zaměřením na sportovní aktivity a hlavně surfing," popisuje dlouhovlasý surfař podnik založený před více než pěti lety.

Surfování a velbloudí guláš

Salaš organizuje surf kempy, firemní teambuildingy a nabízí balíčky služeb podle přání klientů, čímž láká hosty nejen ze Slovenska a Česka, ale i z dalších částí Evropy a USA. 

Kuchyně na Salaši kombinuje slovenské a marocké recepty a hosté mají široké možnosti ochutnat jídla z kvalitních lokálních surovin. "V Maroku je super jídlo. Ovoce a zelenina se pěstují přímo tady a nic se nedováží. Ryby jsou čerstvé," pochvaluje si Róbert, který návštěvníkům společně se svým týmem připravuje místní i mezinárodní kuchyni.

Specialitou je velbloudí guláš, a protože se návštěvníci přece jenom ocitnou na slovenské Salaši, v nabídce jsou občas i oblíbené halušky. 

Nyní má Róbert po úspěšné, ale náročné sezoně. V dubnu totiž navíc v Sidi Ifni spolupořádal i surfařské závody, které jsou součástí Česko-slovenského poháru. Druhou polovinu roku stráví v Norsku, kde dřív pracoval jako kuchař.

Léto ale stráví opět ve vodě. Jako průvodce bude s turisty jezdit po fjordech na kajacích. Do Maroka se chystá zase na podzim. "Cítím se tam jako doma," přiznává s úsměvem. 

 

Právě se děje

Další zprávy