Nemusíte do Santiaga. Cesta Malerweg je hned za hranicemi, chodili tudy slavní malíři

Nemusíte do Santiaga. Cesta Malerweg je hned za hranicemi, chodili tudy slavní malíři
Malerweg neboli malířská cesta začíná u vesnice Liebethal, ani ne hodinu vzdálené z Hřenska na česko-německých hranicích. Je rozdělená na osm etap a každý den je potřeba ujít asi mezi 11 a 18 kilometry.
První etapa, která vede do trochu kýčovitého městečka Stadt Wehlen, je spíše rozehřívací procházka lesem, a tak se autorka musela spokojit se skicou domu postaveného na skále. (Kresba: Clara Zanga, uhel v tužce a centropen na papíře).
Zato druhý den již putující vystoupají k jedné z nejznámějších dominant Saského Švýcarska, kterou je most Bastei, zasazený mezi skalní útvary.
Na vyhlídkách Bastei potkáte za celou trasu asi nejvíce výletníků. Místo je totiž relativně snadno přístupné. (Malba: Clara Zanga, kvaš a centropen na papíře).
Foto: Vojtěch Šebek/Clara Zanga
Clara Zanga Clara Zanga
Aktualizováno 29. 7. 2023 19:20
Skoro 120 kilometrů v nohách, krásná příroda, v batůžku jen dvě trička a božský klid. Většina lidí, kteří absolvovali dálkové treky, si chválí, jak si na nich duševně odpočinuli. Není divu - kromě toho, kolik je třeba ujít, kde se vyspat a čeho se najíst, člověk na několikadenní cestě moc věcí řešit nemusí. Za tímto zážitkem přitom není třeba jezdit daleko - krásnou trasu Malerweg máme za humny.

Malerweg neboli malířská cesta začíná u vesnice Liebthal, ani ne hodinu vzdálené z Hřenska na česko-německých hranicích. Je rozdělená na osm etap a denně je potřeba překonat zhruba mezi 11 a 18 kilometry, takže je vhodná i pro poutníky začátečníky. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že se jde členitým terénem a denně se stoupá i na několik skalních útvarů, vyjít rovnou z gauče bez nulové kondice proto není vhodné. 

Trasa se táhne malebnou krajinou Labských pískovců v Saském Švýcarsku. S tím souvisí i její název - řada míst, která se na trase nachází, inspirovala německé romantické malíře 19. století k tvorbě. Asi nejvýznamnější z nich byl Caspar David Friedrich, jehož nejznámější obraz Poutník nad mořem mlhy se dostal na přebal knihy Utrpení mladého Werthera a vznikl právě na trase Malerwegu. Dnes už mnoho turistů tradici malování v plenéru nedodržuje, ale pro milovníky chůze a výtvarného umění snad neexistuje lepší volba. 

Turistů se nebojte

Češtinu cestou uslyšíte spíše z úst personálu restaurací a ubytovacích zařízení než od spoluputovníků. Ačkoliv na malířskou cestu dojedete ani ne za hodinku od českých hranic, v tuzemsku se o ní příliš neví. Na rozdíl od populární poutě Camino de Santiago nebo čím dál oblíbenější Cesty hrdinů SNP totiž není Malerweg v okolních státech vůbec známý, i když mezi Němci velmi oblíbený. Kromě několika exponovanějších míst se tedy nemusíte obávat návalu turistů. 

Na Malířské cestě také nemusíte spát ve stanu ani pod širákem. Stezka vede skrze malebná městečka a vesnice nebo v jejich blízkosti. Ubytování na každý den je ale vhodné zarezervovat předem, jinak byste se vyspat nemuseli. Drtivou většinu etap se mají trekaři také kde najíst. Snadno se tak s batohem, který by neměl být o moc těžší než 10 procent váhy, vejdete pod sedm či osm kilo. Zásobu svačin a pár nouzových snídaní a obědů ale nepodceňte - ve vesnicích, kterými Malerweg prochází, většinou nejsou obchody s potravinami. 

Jak stezka vypadá a jaké skici vznikly během autorčina putování, se podívejte v galerii. 

 

Právě se děje

Další zprávy