Česká hra Attentat 1942 zvítězila v Berlíně. V Německu je ale zakázaná kvůli nacistickým symbolům

Tak vypadá úspěšná česká hra o atentátu na Heydricha
Foto: attentat1942.com
hrz hrz
3. 5. 2018 14:38
"Hra je v současné chvíli nedostupná pro německé publikum, protože obsahuje i pasáže zobrazující dobovou nacistickou symboliku," vysvětluje šéf projektu Vít Šisler.

Česká počítačová hra Attentat 1942 vyhrála hlavní cenu na prestižním mezinárodním festivalu videoher A MAZE 2018 v Berlíně. Hra je přesto v Německu nedostupná kvůli kontroverzní praxi, která nedovoluje zobrazování nacistických symbolů v počítačových hrách.

"Vyhrát hlavní cenu festivalu je skvělý úspěch, A MAZE se dlouhodobě zaměřuje na umělecké a experimentální hry a laťka byla letos hodně vysoko," říká Vít Šisler z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí projektu a hlavní herní designér.

Nejedná se o první úspěch tohoto díla. Hned na počátku ledna 2018 bylo vyznamenáno na Independent Games Festivalu. Porota tehdy ocenila především skvělý způsob vyprávění.

Druhá světová válka představuje v oblasti počítačových her oblíbený námět. Zatímco však většina tvůrců sází na střelbu, výbuchy a zneškodňování nepřátel, Attentat 1942 zobrazuje vypjaté dění perspektivou obyčejných smrtelníků.

Děj se odehrává na počátku milénia, kdy hráč pomáhá své babičce se stěhováním do nového bytu a objeví přitom půl století staré dokumenty. Z nich se dozví, že dědečka po atentátu na Heydricha zatklo gestapo. Hráčův úkol spočívá v postupném rozkrývání nevyřčené rodinné historie.

Attentat 1942

Jakub Gemrot a Vít Šisler z vývojářského týmu hry Attentat 1942.

Hru Attentat 1942 vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Na fotografii jsou vývojáři Jakub Gemrot a Vít Šisler. Zisk z prodeje hry je investován do podpory vědy a výzkumu.

Autoři zde také názorně ukazují, jak protichůdné mohou být pohledy na historické události.

Tvůrci pracují s formátem filmových rozhovorů, interaktivních komiksů i autentických záběrů. Postavy ve hře a jejich příběhy jsou fiktivní, ale byly vytvořeny na základě historického výzkumu a dobových svědectví.

"Attentat 1942 není pouze historicky věrná a emotivní hra o důležitém tématu, ale používá médium velmi kreativně: je to nová forma dokumentu," shodla se porota festivalu A MAZE ve svém finálním hodnocení.

"Toto vítězství může být důležitým krokem k oficiálnímu uznání počítačových her v Německu jako kulturního média, které je posuzováno stejně jako ostatní umělecké formy," doplňuje Thorsten S. Wiedemann, zakladatel a umělecký ředitel festivalu A MAZE.

"Hra je v současné chvíli nedostupná pro německé publikum, protože obsahuje i pasáže zobrazující dobovou nacistickou symboliku," vysvětluje Vít Šisler.

Přestože se dle jeho slov jedná o původně výukovou hru, která je výsledkem historického výzkumu, praxe kolem povolování počítačových her s výše uvedenou symbolikou je v Německu složitá. "Hledáme přesto řešení, které nám umožní hru pro tamní trh zpřístupnit," dodává.

"Snažili jsme se vytvořit příběhy a postavy lidí tak, aby co nejvíce respektovaly realitu protektorátu, včetně dobových předmětů a archivních záznamů," říká Marie Černá z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

"Odstraňovat nacistickou symboliku z vážné hry o hrůzách nacismu by bylo absurdní," doplňuje Jakub Gemrot z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí programátor projektu.

Video: Mají šanci na herního Oscara. Chtěli jsme ukázat, jak učit dějiny, říká spoluautor hry Attentat 1942

Historie není jen soupis dat a událostí, ale i konkrétní lidé, kteří tu dobu prožívali, upozorňuje hlavní designér hry Vít Šisler. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy