Peklo na Zemi existuje. Megavězení v Salvadoru má děsit teroristy i členy gangů

Peklo na Zemi existuje. Megavězení v Salvadoru má děsit teroristy i členy gangů
Věznice CECOT (zkratka španělského Centro de Confinamiento del Terrorismo - Středisko pro zadržování teroristů) je s kapacitou 40 tisíc vězňů zřejmě největším zařízením svého druhu.
Nachází se na okraji městečka Tecoluca, které leží asi 70 kilometrů od salvadorské metropole San Salvador.
Rozloha věznice činí 23 hektarů, salvadorské bezpečnostní složky kontrolují kolem věznice další území o rozloze 140 hektarů.
Letos v březnu se věznice dostala do mezinárodního hledáčku poté, co Spojené státy na základě zákona z roku 1798 deportovaly 238 převážně venezuelských migrantů o nichž tvrdí, že patří mezi členy gangu Tren de Aragua. Zobrazit 10 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Tereza Šolcová Tereza Šolcová
27. 3. 2025 5:50
Věznice CECOT (zkratka španělského Centro de Confinamiento del Terrorismo - Středisko pro zadržování teroristů) je s kapacitou 40 tisíc vězňů zřejmě největším zařízením svého druhu. Nachází se na okraji městečka Tecoluca, které leží asi 70 kilometrů od salvadorské metropole. Jeho rozloha činí 23 hektarů, salvadorské bezpečnostní složky kontrolují kolem věznice další území o rozloze 140 hektarů.

Letos v březnu se věznice dostala do mezinárodního hledáčku poté, co Spojené státy na základě zákona z roku 1798 deportovaly 238 převážně venezuelských migrantů. Tvrdí o nich, že patří mezi členy gangu Tren de Aragua. Administrativa prezidenta Trumpa za jejich roční uvěznění údajně Salvadoru zaplatila šest milionů dolarů. Věznici má v nejbližších hodinách navštívit americké ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová.

Zařízení funguje on ledna 2023.
Zařízení funguje on ledna 2023. | Foto: Profimedia.cz

Středisko pro zadržování teroristů je věznice s maximální ostrahou nacházející se u města Tecoluca v Salvadoru. Zařízení fungující od ledna 2023 je s kapacitou pro 40 tisíc vězňů největší věznicí v Latinské Americe a jednou z největších věznic na světě.

Vězní skutečně členy gangu? 

Megavězení je dlouhodobě kritizováno lidskoprávními organizacemi za údajné nelidské zacházení se zadrženými. Americké ministerstvo zahraničí dokonce ve zprávě z roku 2023 připustilo "kruté, nelidské a ponižující zacházení nebo trestání ze strany bezpečnostních sil". Stejná zpráva také poukázala na "drsné a život ohrožující podmínky" a "svévolné zatýkání nebo zadržování" ze strany policejních složek Salvadoru. 

V současné době je podle odhadů na místě uvězněno něco mezi 10 až 20 tisíci vězni. 
V současné době je podle odhadů na místě uvězněno něco mezi 10 až 20 tisíci vězni.  | Foto: Profimedia.cz

Venezuelany, které začátkem března do věznice deportovaly Spojené státy, se zatím nepodařilo zcela identifikovat. Venezuelská vláda a rodiny uvězněných kritizovaly zacházení, kterého se jejich blízkým v Salvadoru dostalo, a zároveň s tím uvedly, že Spojené státy ani Salvador nepředložily důkazy, že deportovaní jsou skutečně členy gangu Tren de Aragua.

Polonazí se svěšenými hlavami. Takto vypadá převoz trestanců do největší věznice světa (video z roku 2023)

Záběry zachycují tvrdé podmínky při převozu až dvou tisíc trestaných členů salvadorských gangů v roce 2023. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy