Kam mizí sochy a plastiky z dob socialismu? Podobu zaniklého umění zachycuje unikátní kniha

Ukázky ilustrací z knihy Zvláštní okolnosti. Podívejte se na sochy, plastiky a budovy, které nenávratně zmizely z veřejného prostoru.
Odstraňování a demolice, v lepším případě přesun výtvarných děl, která tvoří součást veřejných prostranství a architektury od dob socialismu, skutečně provází velmi zvláštní okolnosti. (Na obrázku je betonový reliéf Střelci / Boj v kosmu od Jiřího Babíčka.)
Důvodů pro "zvláštní" mizení je hned několik. Obce si například většinou nevedou žádnou evidenci realizací z období 1945 až 1989. U větších měst je dokonce problém rozlišit majetek městských částí od děl spadajících do vlastnictví magistrátu. Dekorativní stěna od Jiřího Babíčka byla zničena v roce 1999.
Osud děl, jež jsou přímou součástí staveb, které po roce 1989 přešly do soukromých rukou, závisí na přístupu jejich majitelů, zejména pokud dojde na rozhodnutí objekt rekonstruovat (na obrázku plastika akademického sochaře Jiřího Marka).
Autoři se o demolici málokdy dozví včas. (Na obrázku je plastika akademického sochaře Jiřího Marka.) Zobrazit 23 fotografií
Foto: archiv Jan Šrámek
Petra Jansová Petra Jansová
4. 4. 2017 9:04
Z veřejného prostoru zmizely desítky a možná i stovky uměleckých děl z dob socialismu. Přesný počet ani nelze stanovit. Podle ilustrátora Jana Šrámka a historičky umění Jany Kořínkové navíc odstraňování a demolice provázejí velmi zvláštní okolnosti. Stejně pojmenovali i publikaci, která obsahuje zhruba třicítku ilustrací zmizelých soch a plastik od předních až po ty méně známé autory. "Lidé stále vnímají období komunismu černobíle, zároveň neumí posoudit kvalitu děl," říká Šrámek. Situace se ale podle něj přece jen lepší a Češi mají o veřejný prostor stále větší zájem.
 

Právě se děje

Další zprávy